• 2014-01-16

Sputnik w Kosmosie

Od 17 do 23 stycznia w katowickim Kinie Kosmos potrwa przegląd kina rosyjskiego Sputnik w Kosmosie.

Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po raz kolejny rosyjskie kino zagości w Kinie Kosmos. Tym razem replika festiwalu Sputnik to tydzień z najnowszymi filmami zza wschodniej granicy. Tytuły nigdy do tej pory nieobecne na polskich ekranach, malują obraz współczesnej Rosji w wielu intrygujących aspektach. Wojna, wiara, miłość i śmierć to tematu zajmujące współczesnych filmowców, z tego zmieniającego się na naszych oczach kraju. Przegląd daje możliwość przekonania się, w jakim stanie jest współcześnie słynna rosyjska dusza. W programie siedem świeżutkich tytułów, m.in.: Pragnienie, Córka, Stary człowiek, Odszedł i nie wrócił.

Program:

  • 17 stycznia – Pragnienie, dramat, reż. Dmitrij Tiurin, 2013, 102 min. Życie Kostii dzieli się na dwie części. Przed i po Czeczenii. Rzecz nie w samej wojnie, ale w wypadku, do którego podczas niej doszło. Wybuch czołgu powoduje poważne poparzenia całego ciała. Chłopak ukrywa twarz, niechętnie obcuje z ludźmi.
  • 18 stycznia – Córka, dramat, reż. Aleksander Kasatkin, Natalia Nazarowa, 2012, 110 min. Nastoletnia Inna mieszka z ojcem i braciszkiem w niewielkim, prowincjonalnym miasteczku. Jej spokojne życie ulega zmianie, kiedy w szkole pojawia się nowa dziewczyna, Masza. Dziewczyny zaprzyjaźniają się szybko. Jednak Masza pada ofiarą maniaka – zabójcy nastolatek. Na pogrzebie koleżanki Inna spotyka syna popa, którego siostra również została zamordowana. Dramat o ludziach, których wiara, nadzieja i miłość zostają wystawione na najcięższą próbę.
  • 19 stycznia – Żyć, dramat, reż. Wasilij Sigariew, 2012, 120 min. Bohaterowie filmu nagle i w okrutny sposób tracą bliskie im osoby. Tragedia pozbawi ich woli życia. Coś jednak sprawi, że przeciwstawią się swojemu przeznaczeniu i podejmą walkę o lepszą przyszłość. Czy uda im się pokonać samą śmierć?
  • 20 stycznia – Deliverance, dramat, reż. Siergiej Kuzniecow, 2013, 64 min. W swoim pełnometrażowym debiucie Siergiej Kuzniecow snuje filozoficzne rozważania o istocie ludzkiej tożsamości i sensie egzystencji. Bohater filmu budzi się w kostnicy. Nie wie, kim jest, ani dlaczego się tam znalazł. Przeszłość wraca do niego w sennych obrazach z dzieciństwa, we wspomnieniach przypadkowych sytuacji, które przeplatają się na ekranie z wydarzeniami dziejącymi się w czasie rzeczywistym. Ale czy na pewno?
  • 21 stycznia – Stary człowiek, dramat, reż. Ermek Tursunow, 2012, 102 min. Moralitet o konieczności czynienia dobra nie oczekując w zamian wdzięczności, o niespiesznym, pozbawionym pychy dostosowaniu się do naturalnego biegu czasu, bez pragnienia zysku i bogactw, o skromności i samowystarczalności, o nierozerwalnej więzi legendarnych stepowych koczowników i ich obecnych spadkobierców.
  • 22 stycznia – Będę przy tobie, dramat, reż. Patryk Luminov, 2012, 93 min. Inna to piękna, młoda, odnosząca sukcesy kobieta. Typowa przedstawicielka nowej rosyjskiej klasy średniej. Pracuje jako managerka w moskiewskiej restauracji, gdzie jest darzona szacunkiem i sympatią kolegów. W życiu Inny jest jedna szczególna osoba – jej sześcioletni syn Mitia. Chłopiec jest centrum świata matki, jej najlepszym przyjacielem i sprzymierzeńcem. Ich relacja jest pełna troski, zrozumienia i wsparcia. Niespodziewanie lekarze rozpoznają u Inny nieuleczalną chorobę. Od tej chwili najważniejsze staje się znalezienie nowych rodziców dla małego Mitii. zwiastun
  • 23 stycznia – Odszedł i nie wrócił, dramat, komedia, reż. Walerij Pendrakowskij, 2011, 94 min. Tragikomiczna opowieść o człowieku, który znalazł się w sytuacji między życiem a śmiercią, między światem zmyślonym a rzeczywistym. Historia o tym, jak człowiek wyruszył w swoją ostatnią podróż, w której splotły się przeszłość i przyszłość, utracone i to, co wciąż istnieje, żywe i martwe, śmiech i smutek. To podróż, w której marzenia i dążenia ukrywają prawdziwy stan rzeczy, składa się ze zwyczajnych przygód, które towarzyszą nam na co dzień.

Sputnik w Kosmosie
17-23 stycznia 2014 r.
Kino Kosmos
Katowice

Dodaj komentarz