• 2014-01-16

Horyzonty Nowoczesności: Seksualny kapitał w mediach

23 stycznia w Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbędzie się Kawiarnia Krytyczna – spotkanie wokół książki Samuela Nowaka Seksualny kapitał. Wyobrażone wspólnoty smaku i medialne tożsamości polskich gejów, która ukazała się w serii Horyzonty Nowoczesności wydawnictwa Universitas.

Samuel Nowak „Seksualny kapitał” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Samuel Nowak „Seksualny kapitał” – plakat (źródło: materiały prasowe)

W spotkaniu udział wezmą: Katarzyna Zielińska i Michał Gulik.

Seksualny kapitał to propozycja nowego spojrzenia na związki mediów, kultury popularnej i seksualności. Chociaż książka poświęcona została tożsamościom gejów, oferuje ona szerszą perspektywę badań nad kategoriami płci i seksualności w mediach.

Jaki wpływ na seksualne projekty tożsamościowe mają procesy digitalizacji i konwergencji mediów? W jaki sposób jako użytkownicy mediów konfrontujemy się z politykami tożsamości? Autorzy znakomitej części prac zmagających się z tak postawionymi pytaniami, udzielają zwykle podobnych odpowiedzi: że seks zawsze się sprzedaje, że media zapośredniczają i reprodukują heteronormatywny dyskurs tożsamości, że tylko niezależne i jakościowe media dają szansę pokonania dominującej heteroseksualnej ideologii. Samuel Nowak, odwołując się do przykładu gejów, proponuje odwrócenie tej perspektywy. Wtedy na media i popkulturę spojrzeć można jako na niekończącą się bitwę o prawo do artykulacji własnego seksualnego ja. Portale randkowe, kampanie społeczne, programy telewizyjne, tabloidowe newsy okazują się ważnymi politycznie przestrzeniami oporu przed dominacją. Towarzyszą mu rozmaite taktyki podstępu oraz akty ciągłej niesubordynacji ze strony odbiorców mediów.

Odwołując się do brytyjskich studiów kulturowych oraz studiów LGBT, Samuel Nowak wprowadza autorskie pojęcie wyobrażonych wspólnot seksualnego smaku, powstałych w efekcie mediatyzacji seksualnego kapitału i gustu. Wspólnoty te organizują doświadczenia gejów w ich ciągłych zmaganiach o prawo do wyrażania własnej tożsamości. Pracy patronują dwaj teoretycy — Pierre Bourdieu oraz John Fiske, którzy na kartach tej książki spotykają się z homo-celebrytami, bohaterami seriali oraz społecznościami portali randkowych. Z błyskotliwych analiz autora wyłania się obraz świata, gdzie różne wspólnoty seksualnego smaku walczą o własną wartość, aby ich seksualny kapitał ulokował się wysoko w hierarchii społecznego uznania. Heteronormatywność okazuje się dyskursem kruchym i niestabilnym, a w konfrontacji z nią każdy chwyt jest dozwolony.

Książka ukazuje się w serii Horyzonty Nowoczesności poświęconej prezentacji studiów nad tymi nurtami w literaturze, teorii, filozofii i historii kultury, których specyfikę określają horyzonty nowoczesności. W monografiach oraz zbiorach prac polskich i tłumaczonych, składających się na kolejne tomy tej serii, problematyka nowoczesności stanowi punkt dojścia, obszar centralny bądź przedmiot krytycznych odniesień i przewartościowań – pozostając niezmiennie w kręgu zasadniczych badawczych zainteresowań.

Samuel Nowak (ur. 1984) — jest kulturoznawcą i medioznawcą. Specjalizuje się w brytyjskich studiach kulturowych i teorii mediów. Pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przebywał na stypendiach i realizował staże badawcze na Universiteit Antwerpen, King’s College London, New York University oraz Goldsmiths, University of London.

Michał Gulik — medioznawca, doktorant w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Interesuje się krytyczną teorią kultury popularnej, przygotowuje doktorat dotyczący substancji psychoaktywnych. Współredaktor książki Remiks. Teorie i praktyki (2011).

Katarzyna Zielińska — socjolożka z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na zagadnieniach relacji pomiędzy demokracją, obywatelstwem a społeczno-kulturową tożsamością płci (gender) w krajach Europy Środkowowschodniej oraz na roli religii we współczesnych społeczeństwach europejskich. Jest autorką książki Spory wokół sekularyzacji (Nomos 2009), współredaktorką książek Collective Identity and Democracy in the Enlarging Europe (Peter Lang, 2012, razem z Magdaleną Górą i Zdzisławem Machem), Democracy, State and Society: European Integration in Central and Eastern Europe (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2011, razem z Magdaleną Górą) oraz autorką wielu artykułów.

Samuel Nowak Seksualny kapitał. Wyobrażone wspólnoty smaku i medialne tożsamości polskich gejów
Premiera: 2013 rok
Wydawnictwo Universitas, seria Horyzonty Nowoczesności, t. 106

Kawiarnia Krytyczna wokół książki
23 stycznia 2014 roku, godz. 19.00
Kino Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie

Dodaj komentarz