• 2014-01-16

Jérémie Dres – Nie pojedziemy zobaczyć Auschwitz

Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza 16 stycznia o godz. 18.00 na polską premierę komiksu Jérémiego Dresa Nie pojedziemy zobaczyć Auschwitz.

Jérémie Dres w dziale genealogii Żydowskiego Instytutu Historycznego (źródło: materiały prasowe)

Jérémie Dres w dziale genealogii Żydowskiego Instytutu Historycznego (źródło: materiały prasowe)

W spotkaniu z udziałem samego autora – Jérémiego Dresa swój udział zapowiedzieli najznamienitsi reprezentanci żydowskiego środowiska stolicy.  Jérémie Dres w komiksie Nie pojedziemy zobaczyć Auschwitz opisuje swoją podróż do Polski, którą odbył wraz z bratem w 2010 roku w poszukiwaniu swoich żydowskich korzeni. Autor wędruje po ulicach Warszawy, Krakowa i Żelechowa (z którego pochodziła jego babcia), będąc pewnym, że po Zagładzie nie ma już w Polsce Żydów.

Na temat konfrontacji wyobrażeń autora o Polsce i Polakach z rzeczywistym obrazem kraju nad Wisłą i odradzającym się w nim życiu żydowskim z Jérémim Dresem rozmawiać będą: Helise Liebermann – dyrektor Centrum Taubego Odnowy Życia Żydowskiego w Polsce oraz Jan Śpiewak – przewodniczący Żydowskiej Ogólnopolskiej Organizacji Młodzieżowej. Rozmówcy to prawdziwe postacie występujące w książce, zaangażowane w żydowskie życie kulturalne i społeczne.

W czasie swojego pobytu w Warszawie Jérémie Dres zamieszka w Domu Kereta, jednym z najwęższych domów na świecie (w najwęższym miejscu ma jedynie 92 cm), miejscu działań twórczych dla artystów i intelektualistów. Instalacja została zaprojektowana jako pracownia dla izraelskiego pisarza Etgara Kereta.

Nie pojedziemy zobaczyć Auschwitz
Jérémie Dres
Spotkanie z okazji premiery: 16 stycznia 2014 r., godz. 18.00
Żydowski Instytut Historyczny, sala w Błękitnym Wieżowcu
Warszawa

Dodaj komentarz