• 2014-01-16

Marek Hofman fotograficznie w Gnieźnie

Od 16 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie będzie można oglądać wystawę fotografii Marka Hofmana.

Wystawa fotografii Marka Hofmana (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa fotografii Marka Hofmana (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Hofman – rodowity gnieźnianin, fotografik, muzyk, informatyk i pedagog. Od lat specjalizuje się w fotografii koncertowej, scenicznej oraz baletowej. Szczególnie blisko związany z muzyką, w szczególności z jazzem, któremu poświęcił także swoją pracę magisterską. Instrumenty takie jak, fortepian i gitarę, zamienia często na aparat fotograficzny, przy pomocy którego aranżuje swoje artystyczne wizje i pasje. Podczas pracy bardzo skupiony, ale i szalony, ogromnie zdeterminowany by złapać odpowiedni kadr i moment w tzw. fosie. W wolnych chwilach prowadzi autorski program muzyczny poświęcony muzycznej jazzowej i rockowej w Radiu Kultura. Do swoich pasji zalicza również historię sztuki, malarstwo oraz produkcje filmowe.

Artysta portretuje od lat świat muzyki i, w charakterystyczny dla siebie sposób, tworzy bardzo intymne, pełne pasji wizerunki postaci. Muzycy na jego fotografiach są pełni skupienia, nierzadko wyłaniają się z ciemności, jakby wyrzeźbieni światłem. Niebagatelną rolę odgrywa tu gruntowne wykształcenie muzyczne raz biegła znajomość twórczości fotografowanych postaci. Widać więc tę spójność na fotografiach, gdzie dochodzi do połączenia właściwego momentu z charakterem fotografowanej osoby. Wyrazu dodaje również format prezentowanych prac. Przykładami są czarno-białe, wielkoformatowe instalacje na budynkach (wystawy na budynku WSG APK, Bydgoszcz). Z wieloma fotografiami związane są ciekawe historie, a także osobiste spotkania z samymi muzykami. Malowanie muzyki Marka Hofmana widzimy również w pracach dotyczących teatru, a w szczególności baletu. To jedna z jego ulubionych fotografowanych kategorii.

Zdjęcia cechuje wielka staranność i dbałość o szczegóły niełatwej techniki tanecznej oraz walory artystyczne. Autor spędził w tym celu wiele godzin w salach prób, na scenie współpracując z choreografami. I to się czuje w tych znakomicie uchwyconych momentach oraz precyzyjnym panowaniu nad światłem. Jego wieloletnia współpraca z lokalnymi, krajowymi i zagranicznymi artystami, klubami, Operą Nova, Miejskim Ośrodkiem Kultury, zespołami baletowymi Marka Zajączkowskiego, Polskim Radiem PIK, Teatrem Polskim skutkowała wieloma wystawami i wernisażami w Bydgoszczy i w innych miastach. Jeździ często po kraju, by sfotografować swoich ulubionych artystów i muzycznych idoli. Poza fotografią muzyczną z równą biegłością uprawia też inne rodzaje fotografii. Z fotografii Marka Hofmana korzysta wielu muzyków w Polsce i za granicą, m.in. Jan Ptaszyn Wróblewski, Krzysztof Herdzin, Henryk Miśkiewicz, Robert Kubiszyn, Gary Guthman, Peter Hammill, Eric Burdon, Jack Bruce, Fish, grupa Deep Purple i wielu innych. Każdy rok przynosi nowe kolekcje zdjęć gwiazd światowej muzyki, w szczególności podczas koncertów festiwalowych w Dolinie Charlotty. W sierpniu 2011r. autor został poproszony o sesję zdjęciową przez legendę światowej muzyki rockowej Jacka Bruce’a (ex-Cream).

Marek Hofman
Wernisaż: 16 stycznia 2014 roku, godz. 18.00
Duża Galeria MOK w Gnieźnie

Dodaj komentarz