• 2014-01-16

Jacek Herman-Iżycki na przystanku w Antarktydzie i Georgii Południowej

Od 18 stycznia w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu będzie można oglądać wystawę pt. Antarktyda i Georgia Południowa prezentującą fotograficzną relację z rejsu żaglowcem Europa Jacka Herman-Iżyckiego.

Fot. Jacek Herman-Iżycki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Jacek Herman-Iżycki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Każdy poważny podróżnik, mający ambicje bycia w wielu miejscach i na wszystkich kontynentach Ziemi, musi obrać również kurs na Antarktydę. Taki cel postawił przed sobą także Jacek Herman-Iżycki, autor fascynujących zdjęć tworzących wystawę Antarktyda i Georgia Południowa. Fotograficzna relacja z rejsu żaglowcem Europa.

Trasa rejsu żaglowcem Europa wiodła od Ushuaia w Argentynie, przez Ziemię Ognistą, Cieśninę Drake’a, Archipelag Szetlandów Południowych, Półwysep Antarktyczny, wyspy na Morzu Weddella, Morze Scotia, Georgię Południową, Atlantyk Południowy z postojem na Tristan da Cunha. Portem końcowym był Kapsztad w Południowej Afryce. Wyprawa skończyła się po 53 dniach (20 lutego – 13 kwietnia 2009 r.) pokonaniem dystansu 5620 mil morskich (ok. 10 400 km). Podczas rejsu podróżnicy mogli podziwiać z bliska niezwykłą przyrodę i krajobrazy Antarktyki – stada pingwinów i fok, słoni morskich i ptaków lądowych, majestatyczne góry i lodowce spływające do oceanu. Na trasie znalazły się też miejsca związane z historią odkryć, wypraw polarnych i obecnością człowieka w Antarktyce: opuszczone stacje wielorybnicze, czynne stacje badawcze, miejsca związane ze słynnymi wyprawami Ernesta Shackletona, Ottona Nordenskjolda i innych śmiałków zdobywających Biały Kontynent.

Jacek Herman-Iżycki urodził się w 1952 roku w Warszawie. Ukończył Politechnikę Warszawską i Studium Podyplomowe Specjalistów dla Krajów Rozwijających na Uniwersytecie Warszawskim. Od lat szkolnych pasjonowały go podróże oraz fotografowanie. Do tej pory odwiedził około 50 krajów. Najważniejszą podróż, jaką zrealizował, odbył rowerem przez Czarny Ląd. W ciągu 9 miesięcy pokonał 9 000 km i jest drugim Polakiem, po Kazimierzu Nowaku, który samodzielnie przejechał Saharę rowerem.

Magdalena Nierzwicka

Kurator: Magdalena Nierzwicka

Jacek Herman-Iżycki, Antarktyda i Georgia Południowa. Fotograficzna relacja z rejsu żaglowcem Europa
Wystawę można oglądać od 18 stycznia do 23 marca 2014 roku
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, Sala wystaw czasowych
Toruń

Dodaj komentarz