Miejsce Projektów Zachęty w brazylijskich klimatach

Od 19 stycznia w Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie będzie można oglądać wystawę pt. Brasil: arte/música | Brazylia: sztuka/muzyka.

Laercio Redondo, „Carmen Miranda — uma opera da imagem / Carmen Miranda — opera obrazu”, 2010-2013 (fragmenty), rzeźba dźwiękowa, fot. Sérgio Araujo, dzięki uprzejmości artysty oraz Silvia Cintra+Box 4 Gallery i Casa França-Brasil, Rio de Janeiro (źródło: materiały prasowe organizatora)

Laercio Redondo, „Carmen Miranda — uma opera da imagem / Carmen Miranda — opera obrazu”, 2010-2013 (fragmenty), rzeźba dźwiękowa, fot. Sérgio Araujo, dzięki uprzejmości artysty oraz Silvia Cintra+Box 4 Gallery i Casa França-Brasil, Rio de Janeiro (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa koncentruje się na niebezpiecznych związkach między sztukami wizualnymi a muzyką. Nie tylko miłośnicy muzyki wiedzą, że Brazylia to prawdziwy tygiel muzyczny. Bossa nova, samba, tropikalna psychodelia, funk, folk — to tylko niektóre ze współczesnych nurtów w muzyce tego kraju. Charakterystyczne dla twórców tam działających jest przekraczanie gatunkowych dziedzin sztuki. Pokaz w MPZ składa się więc z dzieł wizualnych, w których pojawiają się wątki muzyczne.

Dźwiękowa, mobilna instalacja Laercia Redondo Carmen Miranda — Opera obrazu poświęcona jest Carmen Mirandzie — śpiewaczce samby, broadwayowskiej aktorce i hollywoodzkiej gwieździe czynnej od lat 30. do 50. XX wieku. Urodzona w Portugalii, swój wizerunek oparła na kliszach egzotycznej brazylijskości.

Jednym z najważniejszych jego przedstawicieli była grająca psychodelicznego rocka grupa Os Mutantes. Jej kultowy lider i autor większości tekstów — Arnaldo Dias Baptista — zaczął na początku lat 80. ubiegłego wieku również malować. Na wystawie w MPZ pokazujemy wybór obrazów, w których pojawiają się elementy muzyczne. Prezentację twórczości Diasa Baptisty dopełnia poświęcony mu film Loki! w reżyserii Paula Henrique’a Fontenelle’a z 2008.

Twórczość Fabiany Faleiros (aka Lady Incentivo) przeważnie opiera się na działaniach performatywnych. Jej ulubioną strategią jest gra z konwencjami czy parodia. Artystka prezentuje w MPZ nowy projekt Chcę zostać w domu cały dzień/I Want to Stay at Home During the Day, na który składa się instalacja na ścianie galerii i muzyczny performans w dniu otwarcia wystawy.

Projekt Vivian Caccuri — muzykolożki i artystki wizualnej — to powstała z myślą o wystawie adaptacja mającej się wkrótce ukazać książki jej autorstwa WHAT I MAKE IS MUSIC: how Brazilian artists started making vinyl records. Ekspozycja umożliwia widzom wysłuchanie zapisów dźwiękowych i obejrzenie okładek trzech płyt winylowych autorstwa wybitnych artystów wizualnych starszego pokolenia — Cildo Meirelesa i Waltercio Caldasa oraz grupy Chelpa Ferro — a także przeczytanie ekstraktu głównych idei zawartych w książce.

Cabelo jest znany jako muzyk (m.in. Mc Fininho), performer specjalizujący się w występach na pograniczu koncertu i praktyk szamanistycznych, ale także jako poeta prezentujący swoje utwory w otoczeniu obiektów rzeźbiarskich i instalacji z przedmiotów znalezionych. Na wystawie pokazuje nową instalację ITAMABMUCA DUB — w dolnych salach galerii artysta zaaranżował dla warszawskiej zimowej publiczności environment budowane przez dźwięki i obrazy utrzymane w tropikalnym klimacie, przenosząc do piwnicznych pomieszczeń kawałek brazylijskiej sensualności.

Artyści występujący podczas koncertu w Eufemii:

  • Fabiana Faleiros — zajmuje się krytyką instytucjonalną oraz performansem, w którym wykorzystuje śpiew i język pisany. Mieszka i pracuje w São Paulo i Rio de Janeiro
  • Cabelo — muzyk, poeta, artysta wizualny. W swoich pracach stosuje różne środki wyrazu, takie jak rysunek, malarstwo, rzeźba, performans. Mieszka i pracuje w Rio de Janeiro
  • Daniel Malone — artysta wizualny, dj. Urodzony w Nowej Zelandii, mieszka i pracuje w Warszawie

Kuratorka: Magda Kardasz
Współpraca: Karolina Bielawska, Magdalena Komornicka, Stanisław Welbel

Brasil: arte/música | Brazylia: sztuka/muzyka
Wernisaż: 18 stycznia 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 16 marca 2014 roku
Miejsce Projektów Zachęty
ul. Gałczyńskiego 3
Warszawa

Dodaj komentarz