• 2014-01-15

Władysław Skoczylas – mistrz Pawła Stellera w Katowicach

Od 16 stycznia w Muzeum Historii Katowic będzie można oglądać wystawę pt. Władysław Skoczylas – mistrz Pawła Stellera.

Autor pracy: Władysław Skoczylas, zaproszenie MHK (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Władysław Skoczylas, zaproszenie MHK (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dział Grafiki im. Pawła Stellera Muzeum Historii Katowic inauguruje rok 2014 bardzo oczekiwaną wystawą Władysław Skoczylas – mistrz Pawła Stellera. To duże wydarzenie kulturalne w naszym mieście ze względu na postać Władysława Skoczylasa – grafika, malarza, pedagoga, działacza na rzecz rozwoju kultury, jednego z najwybitniejszych polskich artystów I połowy XX wieku, nazwanego przez krytyków sztuki ojcem współczesnego drzeworytu polskiego.

Władysław Skoczylas (1883 Wieliczka – 1934 Warszawa) swoją drogę artystyczną rozpoczął w wiedeńskiej Kunstgewerbeschule w 1901 roku. Po jej ukończeniu w 1904 roku rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem profesorów: Teodora Axentowicza i Leona Wyczółkowskiego. Jego prace z okresu studiów już zdradzały rodzący się talent, ale dopiero okres tzw. zakopiański przyniósł mu w 1911 roku I nagrodę w I Konkursie Graficznym im. Henryka Grohmana za akwafortę Głowa starego górala. W 1913 roku powstały pierwsze drzeworyty Skoczylasa, jeden z nich – Głowa górala – zdobył I nagrodę w II Konkursie im. Grohmana. Fascynacja artysty kulturą góralską i sztuką ludową przełożyła się na wybitne drzeworyty zgromadzone w Tece zbójnickiej (1914–1919) i Tece podhalańskiej (1914–1922). Był zamiłowanym pedagogiem i działaczem społecznym. W 1918 roku osiadł na stałe w Warszawie, gdzie objął posadę profesora rysunku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1920 roku został mianowany dyrektorem Miejskiej Szkoły Sztuk Zdobniczych, a dwa lata później powierzono mu prowadzenie Katedry Grafiki w Szkole Sztuk Pięknych (przemianowanej wkrótce na Akademię), w której jego wybitnym studentem był Paweł Steller. Był inicjatorem i współzałożycielem grupy artystycznej Rytm (1922), zainicjował również powstanie grupy twórców pod nazwą Stowarzyszenie Artystów Grafików Ryt (1925). W latach 1930–1931 pełnił funkcję dyrektora Departamentu Sztuki w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Swoje prace prezentował na wielu wystawach w kraju i za granicą od 1903 do 1934 roku. Wielokrotnie był nagradzany, m.in. w 1925 roku w Paryżu został uhonorowany Grand Prix na Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych, w 1928 roku zdobył brązowy medal na Międzynarodowej Wystawie Sztuki towarzyszącej Olimpiadzie w Amsterdamie, a w 1929 roku otrzymał Wielki Złoty Medal na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Oficerskim i Komandorią Orderu Polonia Restituta.

Wystawa Władysław Skoczylas – mistrz Pawła Stellera to wyjątkowa sposobność podziwiania drzeworytów, rysunków, akwarel i projektów Mistrza, ale też prześledzenia, jak pod okiem tego wybitnego artysty kształtował się i rozwijał talent naszego Pawła Stellera, jak osobowość Nauczyciela wpłynęła na Ucznia. Prezentacja życia i twórczości dwóch wielkich indywidualności artystycznych przypada w roku 80. rocznicy śmierci Władysława Skoczylasa i 40. rocznicy śmierci Pawła Stellera.

Ewa Liszka

Eksponaty na wystawie pochodzą ze zbiorów: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Historii Katowic

Władysław Skoczylas – mistrz Pawła Stellera
Wernisaż: 16 stycznia 2014 roku, godz. 16.00
Wystawę można oglądać do 4 kwietnia 2014 roku
Dział Grafiki im. Pawła Stellera Muzeum Historii Katowic
ul. T. Kościuszki 47 (wejście od ul. J. Rymera)
Katowice

Dodaj komentarz