• 2014-01-15

Glitch art, pędzel świetlny – ruszają warsztaty TIFF ACADEMY

17 i 18 stycznia we Wrocławiu ruszają pierwsze, bezpłatne zajęcia z fotografii dla dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat, realizowane w ramach TIFF ACADEMY. Warsztaty fotograficzne i filmowe potrwają do czerwca 2014 roku. Program TIFF ACADEMY obejmuje m.in. warsztaty z fotografii telefonem komórkowym czy zajęcia graficzne GLITCH ART.

Cyjanotypia, TIFF ACADEMY (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cyjanotypia, TIFF ACADEMY (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt TIFF ACADEMY realizowany jest przez TIFF Collective i Fundację BLIK – organizatorów międzynarodowego festiwalu fotograficznego TIFF Festival. Tym razem ekipa wrocławskich teoretyków oraz praktyków fotografii postanowiła stworzyć projekt skierowany do dzieci i młodzieży z Wrocławia i okolic. Celem przedsięwzięcia jest m.in. artystyczna aktywizacja uczniów oraz zachęcenie ich do odkrywania nowych pasji.

W ramach TIFF ACADEMY opracowano programy warsztatów dla każdej z grup wiekowych: licealistów, gimnazjalistów oraz uczniów szkół podstawowych w wieku 10-13 lat. Program TIFF ACADEMY obejmuje m.in. warsztaty fotograficzne z cyjanotypii, zajęcia z fotografii telefonem komórkowym, warsztaty filmowe czy spacery fotograficzne po Wrocławiu.

Zajęcia będą prowadzone od stycznia do czerwca 2014 r. w dwóch wrocławskich pracowniach: Pracowni PANATO oraz Ośrodku Postaw Twórczych, wyposażonych w pełną infrastrukturę warsztatową, a także w miejskim plenerze.

Oprócz uczestnictwa w zajęciach praktycznych, dzieci i młodzież zdobędą również wiedzę teoretyczną na temat fotografii i tworzenia filmów. Podczas teoretycznej części warsztatów młodzi uczestnicy nauczą się wykorzystywać narzędzia, pomagające zgłębiać wiedzę na temat świata sztuki, takie jak serwis Art Project – Google Cultural Institute.

TIFF ACADEMY zakończą dwa specjalne wydarzenia, a mianowicie wernisaż prac powstałych w trakcie warsztatów, który odbędzie się w Galerii TIFF Collective oraz pokaz filmów nakręconych przez młodych twórców, zaplanowany w PRACOWNI PANATO na wrocławskim Nadodrzu.

Organizatorzy podkreślają, że każdy może zapisać się na cały cykl warsztatów lub skorzystać tylko z wybranych zajęć. Ponadto, aby wziąć udział w projekcie TIFF ACADEMY nie są wymagane wcześniejsze umiejętności fotograficzne.

W PRACOWNI PANATO odbędą się pierwsze warsztaty fotograficzne dla uczniów szkół podstawowych w wieku 10-13 lat z pędzla świetlnego. Jest to prosta i efektowna technika wykorzystywana w różnych dziedzinach fotografii, począwszy od amatorskiej, po reklamową i artystyczną.

W Ośrodku Postaw Twórczych gimnazjaliści będą się szkolić z zakresu glitch art’u, czyli sztuki opierającej się na błędzie. Podczas kilkugodzinnych zajęć praktycznych, każdy z uczestników będzie mógł zapoznać się z prostymi programami komputerowymi, modyfikującymi materiał fotograficzny i za ich pomocą stworzyć własne realizacje glitch.

Warsztaty fotograficzne TIFF ACADEMY
Warsztaty w PANATO odbędą się 17 stycznia 2014 roku o godzinie 16.00, ul. Jedności Narodowej 68A, Wrocław
Warsztaty w Ośrodku Postaw Twórczych odbędą się 18 stycznia 2014 roku o godzinie 10.00, ul. Działkowa 15, Wrocław

Dodaj komentarz