• 2014-01-15

Piotr Głowacki z Filmowym Wydarzeniem Roku 2013

Ogłoszono wyniki najnowszej edycji plebiscytu na Filmowe Wydarzenie Roku 2013 w regionie kujawsko-pomorskim. Internauci wybrali znakomitą kreację w Dziewczynie z szafy w wykonaniu wywodzącego się z Torunia aktora Piotra Głowackiego.

Piotr Głowacki w „Dziewczynie z szafy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Głowacki w „Dziewczynie z szafy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plebiscyt organizowany od 5 lat tradycyjnie przez festiwal filmowy Tofifest trwał od połowy grudnia. Do tytułu FWR nominowano 8 wydarzeń. Swoje głosy oddało kilkuset internautów. Bezapelacyjnie z dużą przewagą wygrał Piotr Głowacki, który w tym roku dał nam prawdziwą ucztę swoją rolą w nagrodzonej Grand Prix Tofifest Dziewczynie z szafy w reżyserii Bodo Koxa. Dziewczyna… wygrała też festiwale w Arras (Francja) i Tarnowie, a także otrzymała nagrody w Koszalinie (nagrody jury młodzieżowego i dziennikarzy), Cottbus IFF (Niemcy) i w Chicago. Na drugim miejscu znalazł się reżyser i muzyk Jędrzej Bączyk oraz lawina nagród dla jego Kojota, na trzecim zaś, cyfryzacja kin studyjnych w stolicach regionu – Kina Centrum w CSW Toruń i Kina Orzeł w MCK Bydgoszcz.

To nie jedyna rola Głowackiego w 2013. Przez cały rok mogliśmy oglądać jego kolejne filmy: Heavy mental w reżyserii Sebastiana Buttnego, Ścinki Magdaleny Gubały i Szymona Uliasza, Drogówkę Wojciecha Smarzowskiego, Zasady gry Wojciecha Jagiełły, Bilet na Księżyc Jacka Bromskiego.

Piotr Głowacki jest laureatem specjalnej nagrody filmowej Flisak Tofifest dla wybitnych artystów kina związanych z regionem. Debiutował filmowo w roku 2000 w serialu Na wspólnej, a w filmie fabularnym w Długim weekendzie Roberta Glińskiego w 2004 roku. Znany jest z takich obrazów jak 80 milionów Waldemara Krzystka, W ciemności Agnieszki Holland, 1920 Bitwa warszawska Jerzego Hoffmana, Dom zły Wojciecha Smarzowskiego czy Sala samobójców w reżyserii Jana Komasy. Głowacki zagrał też w serialach TVN-u — Prawo Agaty i HBO — Bez tajemnic oraz we Wkręconych Piotra Wereśniaka.

Na 2014 rok zaplanowano też kolejne premiery z jego udziałem: Hiszpanka w reżyserii Łukasza Barczyka, dwa toruńskie krótkie metraże Snufit Marcela Woźniaka i Pawła Zawadzkiego i Głód Mariki Krajniewskiej oraz na znajdujące się tej chwili w produkcji Warsaw by Night Natalii Korynckiej-Gruz, Bogowie Łukasza Palkowskiego i Obywatel Jerzego Stuhra.

Filmowe Wydarzenie Roku 2013 regionu kujawsko pomorskiego
I miejsce: Piotr Głowacki

Dodaj komentarz