• 2014-01-15

Mężczyzna prawie idealny w lutym na ekranach

Od 21 lutego na ekranach polskich kin będzie można oglądać zwycięzcę festiwalu w Karlowych Warach 2012 – film Mężczyzna prawie idealny w reżyserii Martina Lunda.

„Mężczyzna prawie idealny”, reż. Martin Lund (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Mężczyzna prawie idealny”, reż. Martin Lund (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Henrik i Tone bardzo się kochają. Ich związek właśnie wkracza w nową fazę. Niedawno wprowadzili się do nowego mieszkania, kupili niezły samochód, a przede wszystkim spodziewają się pierwszego dziecka. Ale 35-letni Henrik przechodzi kryzys tożsamości. Z jednej strony, chce ignorować dorosłość i spędzać czas na wygłupach z przyjaciółmi. Z drugiej – musi wreszcie stać się mężczyzną i zadbać o Tone i dziecko. Niezdolność do wyrażania własnych emocji, a zwłaszcza nieumiejętność ich komunikowania, prowadzi Henrika do dziecinnego buntu, który staje się zagrożeniem dla jego relacji z Tone. Czy ten prawie mężczyzna wreszcie dojrzeje, czy też jego związek się rozpadnie?

Film Martina Lunda w przezabawny sposób przedstawia długą drogę wiecznego Piotrusia Pana ku dojrzałości, mówiąc o tym, jak trudne dla niektórych osób jest zmierzenie się z perspektywą dorastania. Henrik Rafaelsen (Henrik) i Janne Heltberg (Tone) portretują swoich bohaterów w sposób jednocześnie śmieszny i wzruszający. Ta niekonwencjonalna komedia została doceniona na 47. MFF w Karlowych Warach w 2012 roku, zasłużenie zdobywając Kryształowy Glob dla najlepszego filmu.

Martin Lund – reżyser. Urodził się w 1979 roku. W 2009 ukończył Norweską Szkołę Filmową w Lillehammer. Jego pracą dyplomową był krótkometrażowy Baloon Moods. Wcześniej jednak nakręcił inną krótkometrażówkę – Home Game (2004), pokazywaną i nagrodzoną na wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych (m.in. Clermont-Ferrand 2005; Sundance Film Festival 2005). Debiutem fabularnym Lunda był Twigson ties the Knot z 2010 roku. Mężczyzna prawie idealny to jego drugi film fabularny.

Mężczyzna prawie idealny
Scenariusz i reżyseria: Martin Lund
Obsada: Henrik Rafaelsen, Heltberg Haarseth, Tov Sletta, Per Kjaerstad, Tore Sagen
Dystrybucja: Vivarto
W kinach od 21 lutego 2014 r.

Dodaj komentarz