Kobiety dla demokratycznej (r)ewolucji w MCK

Do 30 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie można oglądać wystawę pt. Kobiety dla demokratycznej (r)ewolucji składającą się z prac komiksowych powstałych w efekcie warsztatów w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.

Autor grafiki: Jacek Fraś (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor grafiki: Jacek Fraś (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku odbyły się warsztaty komiksowe Women for Democratic (R)evolution / Kobiety dla demokratycznej (r)ewolucji, w których uczestniczyło 10 rysowniczek z Egiptu i 20 rysowniczek z Polski. Warsztaty były prowadzone przez międzynarodowy zespół: Jacka Frąsia, Beatę Sosnowską i Mohameda Salaha. Ich tematem była rola kobiet w przemianach społeczno-politycznych w Polsce i Egipcie. Wprowadzeniem do warsztatów była otwarta dyskusja o demokracji, prawach człowieka, równouprawnieniu i różnorodności.

Na wystawie prezentowane są prace – komiksy, rysunki, kolaże oraz forma przestrzenna – 30 artystek. Są to: Marta Zabłocka, Adriana Palka, Magdalena Danaj, Magdalena Chojnowska, Natalia Uryniuk, Jadwiga Chrostowska, Katarzyna Sasa Lubińska, Paulina Punki Michalska, Magdalena Marcinkowska, Judyta Mierczak, Aleksandra Przepiórka, Karolina Lewandowska, Marzena Dziekanowska, Dorota Zaręba, Martyna Krutulska-Krechowicz, Małgorzata Dynek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Dorota Mitręga, Weronika Kolasińska, Maja Krempeć, Mona AlBoghdady, Mona Marie, Gehad el-Shaikh, Amna Badawy, Heba Farghaly Mahrous, Feten Elewa, Mai Salah Koraiem, Nehad Saeed, Lamis Solyman i Khadiga Mostafa.

Inspiracją dla projektu Women for Democratic (R)evolution / Kobiety dla demokratycznej (r)ewolucji były przemiany społeczne i polityczne w północnej Afryce, które stały się tematem 8. Festiwalu Kultur Świata Okno na świat. Z drugiej strony twórczynie koncepcji czerpały z wcześniej realizowanego przez Stowarzyszenie Arteria projektu Dziewczyny też rysują komiksy!. Sztuka odgrywa dużą rolę w budowaniu otwartych i pluralistycznych społeczeństw. Komiks niejednokrotnie w swojej historii stawał się środkiem rozpowszechniania treści emancypacyjnych. Operując głównie obrazem może docierać do ludzi w różnych częściach świata. (…)

Prace zaprezentowane na wystawie są efektem pięciodniowej pracy na warsztatach komiksowych. Poprzedził ją warsztat międzykulturowy, który miał pomóc uczestniczkom i prowadzącym poznać się i dowiedzieć więcej na temat swoich kultur. Rysowniczki z Polski i z Egiptu pracowały w trzech grupach, które prowadzili: Beata Sosnowska, Jacek Frąś i Mohamed Salah. Jednym z wydarzeń towarzyszących było zwiedzane terenów dawnej Stoczni Gdańskiej śladami kobiet strajkujących w 1980 roku, co miało poszerzyć wiedzę uczestniczek na temat udziału Polek w przemianach demokratycznych.

Praca w każdej z warsztatowych grup przebiegała w inny sposób, co ma swoje odzwierciadlenie na wystawie. Beata Sosnowska zachęcała uczestniczki do opowiedzenia historii swojego kraju przez dzieje kobiet w ich rodzinach. Z kolei Jacek Frąś i Mohamed Salah duży nacisk kładli na doskonalenie umiejętności tworzenia opowieści w formie komiksu. Jacek Frąś wybrał do publicznej prezentacji komiksy i rysunki spośród wszystkich stworzonych podczas warsztatów plansz, w grupach Beaty Sosnowskiej i Mohameda Salaha powstały prace, które podsumowywały cały tydzień dyskusji i ćwiczeń.

Zaprezentowane na wystawie prace pokazują jak duży wpływ miała na rysowniczki wspólna praca. W komiksach i rysunkach przeplatają się polskie i egipskie wątki. To właśnie możliwość pracy w grupie, możliwość poznania swoich kultur i warunków życia w Polsce i w Egipcie, proces przemiany świadomości, większą otwartość na siebie nawzajem uczestniczki wymieniały jako największą wartość udziału w warsztatach. Były to także źródła ich artystycznych inspiracji. Prace prezentowane na wystawie są pełne emocji – tych, które towarzyszą przedstawianym tematom: relacjom z kobietami w swojej rodzinie, dojrzewaniu, przekraczaniu ról tradycyjnie przypisanych kobietom itd., ale też tych, które towarzyszyły pokonywaniu kolejnych barier w komunikacji i próbie zrozumienia siebie nawzajem.

Anna Miler

Projekt jest realizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Arteria (Polska) oraz Centrum Kultury i Sztuki Współczesnej Darb 1718 (Egipt) przy wsparciu finansowym Fundacji im. Anny Lindh i jest jednym z wydarzeń realizowanych w ramach 8. Festiwalu Kultur Świata Okno na świat.

Partnerem wystawy jest Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie oraz Polska Sieć Fundacji im. Anny Lindh.

Kobiety dla demokratycznej (r)ewolucji
Wystawę można oglądać od 9 do 30 stycznia 2014 roku
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25
Kraków

Dodaj komentarz