• 2014-01-15

Wiersze zebrane Ewy Sonnenberg

Nakładem wydawnictwa Biblioteka Rity Baum ukazał się tom Wiersze zebrane Ewy Sonnenberg. Książka jest monumentalnym podsumowaniem całego dorobku poetyckiego dolnośląskiej autorki.

Ewa Sonnenberg „Wiersze zebrane” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Ewa Sonnenberg „Wiersze zebrane” – okładka (źródło: materiały prasowe)

W tomie zostały zebrane wiersze wchodzące w skład wydanych przez Ewę Sonnenberg książek, które ukazywały się od 1995 roku.Wiele jej utworów było tłumaczonych na języki obce. W zbiorze ukazały się także premierowe, najnowsze utwory, które stanowią podsumowanie przekrojowego charakteru wydawnictwa.

Ewa Sonnenberg o książce:

Może jest to ostatnia książka poetycka. O każdym wierszu mogłabym napisać opowiadanie: o tym, jak powstawał, dlaczego powstał, jakie były okoliczności jego powstania. Bo każdy z tych wierszy ma osobną historię, osobliwą, wyjątkową i niepowtarzalną. Wiąże się z ludźmi, których kiedyś kochałam, i spotkaniami, które niekiedy zdarzają się raz na wiele stuleci. Każdy wiersz niesie przesłanie, jak rysować mapę wrażliwości i wiedzy, jak dostrzegać rzeczy poza zasięgiem codzienności. Jak pisał Paul Klee: Sztuka nie tworzy niewidzialnego świata, sztuka czyni niewidzialne widocznym.

Ewa Sonnenberg, ur. 30 marca 1967 w Ząbkowicach Śląskich, poetka. Autorka dziewięciu książek poetyckich: Hazard, 1995; Kraina Tysiąca Notesów, 1997; Planeta, 1997; Smycz, 2000; Płonący tramwaj, 2001; Lekcja zachwytu, 2005; Encyklopedia szaleńca, 2006; Pisane na piasku, 2007; Rok Ognistego Smoka, 2009. Jej twórczość wielokrotnie tłumaczono na języki obce. Za tomik Hazard otrzymała w 1995 nagrodę im. Georga Trakla, przyznaną przez jury pod przewodnictwem Macieja Słomczyńskiego. Prozaiczka (Paw królowej) i eseistka (cykl publikowanych w prasie literackiej esejów pt. Moi papierowi kochankowie). Magister filozofii, którą ukończyła na Uniwersytecie Jagiellońskim. Absolwentka wrocławskiej Akademii Muzycznej oraz Studium Literacko-Artystycznego przy Instytucie Filologii Polskiej UJ. Przez kilka lat redaktorka krakowskiego pisma literackiego Studium oraz wrocławskiej Rity Baum. Aktualnie mieszka we Wrocławiu.

Ewa Sonnenberg Wiersze zebrane
Premiera: 31 grudnia 2013 roku
Biblioteka Rity Baum

Dodaj komentarz