• 2014-01-15

Dawid Misiorny – fotograficzne Faux-pas-partout

Od 14 lutego w Galerii Piekary w Poznaniu można oglądać wystawę fotografii Dawida Misiornego pt. Faux-pas-partout.

Dawid Misiorny, „Square triangles and rust”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dawid Misiorny, „Square triangles and rust”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najnowszy projekt fotograficzny Dawida Misiornego skonstruowany został z prac przełamujących konwencjonalne spojrzenie na tzw. fotografię artystyczną. Poszczególne zdjęcia wymykają się uproszczonym klasyfikacjom gatunkowym i stylistycznym, zawierając w sobie znamiona pozornych nieprawidłowości technicznych. Niejednoznaczna i nieprawidłowa okazuje się sama wystawa, w której odnaleźć można techniczne błędy ekspozycyjne, uchwytne zwłaszcza w metodzie prezentacji wyraźnie subtelnie odbiegającej od klasycznych sposobów wieszania zdjęć w galeriach. Zbiór fotografii zaprezentowany w ten sposób, pozwolił na krótkotrwałe uwolnienie narracji fotograficznej z piętna tradycji, narzucającej także określone reguły odczytu.

Dawid Misiorny, „Greenwich High Street”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dawid Misiorny, „Greenwich High Street”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Choć przy powierzchownym oglądzie zestawione motywy wydają się nie mieć ze sobą zbyt wiele wspólnego, uważna lektura pozwala doszukać się różnorodnych interpretacji, swoistego labiryntu powiązań i dialogów. Tego typu narracyjne fascynacje Dawida Misiornego wynikają z popularnych w ostatnim czasie działań niemieckiego fotografa – Wolfganga Tillmansa. Podobnie do niektórych stosowanych przez niego zabiegów, wystawa Faux-pas-partout przyjmuje formę mgławicy, w której odmienne od siebie, powstałe w różnych momentach czasowych i odległych od siebie miejscach świata fotografie spotykają się w jednej przestrzeni ekspozycyjnej.

Dawid Misiorny (ur. 1985 r., Poznań) – absolwent Wydziału Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu, student Intermediów na Wydziale Komunikacji Multimedialnej UAP. W 2012 r. został laureatem Miesiąca Fotografii w Krakowie. Jego prace były pokazywane na wielu wystawach zbiorowych (m.in. Paris Photo, 2011; Miesiąc Fotografii w Krakowie, 2012; Biennale Fotografii w Poznaniu, 2013). W latach 2012-2013 współpracował z Self Publish, Be Happy w Londynie. Publikował także w magazynach Kwartalnik Fotografia, Punkt, PIG, Holy Ghost, Romka, Szum i wielu innych. W 2013 pełnił funkcję jurora podczas Warsaw Photo Days.

Kurator: Witold Kanicki

Dawid Misiorny, Faux-pas-partout
Wernisaż: 14 lutego 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 31 marca 2014 roku
Galeria Piekary, CK Zamek, Dziedziniec Różany
ul. św. Marcin 80/82
Poznań

Dodaj komentarz