• 2014-01-15

O postawach krakowian wobec Żydów podczas II wojny światowej

28 stycznia 2014 o godz. 18.00 w sali kinowej Fabryki Emalia Oskara Schindlera w Krakowie odbędzie się otwarta debata pt. Czy Kraków zdał egzamin? O postawach krakowian w latach 1939–1945.

„Krakowscy Sprawiedliwi”, fot. Andrzej Janikowski (źródło: materiały prasowe)

„Krakowscy Sprawiedliwi”, fot. Andrzej Janikowski (źródło: materiały prasowe)

Wydarzenie towarzyszy prezentowanej w tym oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa wystawie czasowej Krakowscy Sprawiedliwi. Motywy, postawy, przesłanie, którą można zwiedzać do 9 lutego. Panelistami dyskusji będą dr Krystyna Samsonowska (Uniwersytet Jagielloński) i dr hab. Łukasz Tomasz Sroka (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie). Spotkanie poprowadzi red. Piotr Legutko.

W czasie dyskusji rozmówcy będą zastanawiać się m.in. nad tym, czy pomoc okazaną Żydom w Krakowie w latach 1939–1945 można uznać za dostateczną i czy można było uratować więcej Żydów?

Po tym jak niemieccy naziści wybrali ziemie polskie na miejsce eksterminacji narodu żydowskiego, na oczach polskiego społeczeństwa rozegrał się dramat Holocaustu. Na krótko przed wybuchem wojny ludność Krakowa liczyła blisko 260 tys. osób, z czego ok. 64 tys. stanowili obywatele wyznania mojżeszowego. Z zagłady ocalało jedynie ok. 10 tys. krakowskich Żydów, w tym ponad 1000 Żydów zostało uratowanych przez Oskara Schindlera, a około 2000 przeżyło wojnę w Krakowie i okolicach.

Okupowana Polska była jednym z niewielu krajów, gdzie za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Pytanie o stosunek krakowian do swoich żydowskich sąsiadów w momencie próby jest wciąż aktualne.

Czy Kraków zdał egzamin? O postawach krakowian w latach 1939–1945
28 stycznia 2014 roku, godz. 18.00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera w Krakowie, ul. Lipowa 4

Dodaj komentarz