• 2014-01-14

Yinka Shonibare z Gdańska do Wrocławia

Od 17 stycznia w Muzeum Współczesnym Wrocław będzie można oglądać wystawę Yinka Shonibare pt. Prace wybrane. Ekspozycja jest przygotowana we współpracy z Gdańską Galerią Miejską.

Yinka Shonibare „Addio del Passato” (stills), 2011. Digital video. Duration: 16 minutes, 52 seconds (źródło: materiały prasowe organizatora)

Yinka Shonibare „Addio del Passato” (stills), 2011. Digital video. Duration: 16 minutes, 52 seconds (źródło: materiały prasowe organizatora)

Yinka Shonibare jest artystą, którego twórczość od lat konsekwentnie skupia się wokół zagadnień związanych z kolonializmem brytyjskiego imperium, co stanowi również odniesienie do współczesnej problematyki postkolonializmu w sztuce i filozofii.

Artysta brytyjsko – nigeryjskiego pochodzenia znany jest ze swoich teatralnych, wielowątkowych i barwnych prac przedstawiających bezgłowe manekiny, baletnice, dzikie zwierzęta wyposażone w telefony blackberry i pozłacane pistolety. W swoich obrazach, instalacjach i wideo Shonibare używa tkanin, które doskonale symbolizują wieloznaczność, a przede wszystkim sprzeczność związaną z postkolonialną kulturą. Materiały, które wydają się być autentycznie afrykańskie, okazują się produktem początkowo wytwarzanym w Holandii – na wzór indonezyjskich tkanin – i sprzedawanym w XIX wiecznej zachodniej Afryce, gdzie dopiero z czasem stały się częścią afrykańskiej tożsamości. Shonibare umiejętnie zestawia zarówno historyczne jak i współczesne symbole, historie i paradygmaty – wiktoriańskie postaci przebiera w folklorystyczne stroje. Z kolei poruszając problem Arabskiej Wiosny prezentuje wypchane zwierzęta wyposażone we współczesne gadżety. Nazywając sam siebie postkolonialną hybrydą, skupia się na dynamice znaczeń, które wytwarzane są pomiędzy znanymi narracjami.

Na wystawie w Muzeum Współczesnym Wrocław Shonibare prezentuje serię fotografii Fake Death Pictures, w których przedstawia różne wariacje śmierci Lorda Nelsona, uśmierconego podczas bitwy pod Trafalgar. Każda z fotografii odtwarza znane sceny śmierci z obrazów malarzy, m.in. Leonardo Alenza y Nieto, Édouarda Maneta, Henry’ego Wallisa, Bartolomé Carducho oraz François – Guillaume Ménageot, gdzie w miejscu głównego bohatera Shonibare umieszcza Lorda Nelsona. Natomiast Addio del Passato to poruszająca praca wideo przedstawiająca operową śpiewaczkę, która przebrana za żonę Lorda Nelsona – Frances Nisbet, odtwarza XIX wieczną arię La Traviata Giuseppe Verdi’ego. Wystawę zamyka Revolution Kid, manekin z lisią głową wyposażony w replikę złotego pistoletu, który należał do Colonela Gadafiego. To konkretne odniesienie do brytyjskiej tradycji polowań na lisy.

Kuratorka: Patrycja Ryłko

Yinka Shonibare urodzony w 1962 roku w Wielkiej Brytanii artysta nigeryjskiego pochodzenia. Wychował się w Lagos w Nigerii, do Anglii wrócił w wieku maturalnym, ukończył Byam Shaw College of Art (Londyn), Goldsmiths College (Londyn). Jest zaliczany do grona twórców YBA (Young British Artists). Był nominowany do Turner Prize (2004) oraz zaproszony przez Okwui Enwezora do wzięcia udziału w dokumenta XI (2002). Dwukrotnie prezentował swoje prace na Biennale Weneckim w 2001 I 2007 roku. Wystawiał m.in. w: Brooklyn Museum (NYC), Stephen Friedman Gallery (Londyn), Museum of African Art (Washington DC), James Cohan Gallery (NYC), National Gallery (Londyn), Tate Britain (Londyn), Moderna Museet (Sztokholm), Victoria and Albert Museum (Londyn), Whitechapel Gallery (Londyn), Buena Centre for Arts (San Francisco), Contemporary Art Museum (Kumamoto) i wielu innych.

Yinka Shonibare, Prace wybrane
Wernisaż: 17 stycznia 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 17 marca 2014 roku
Muzeum Współczesne Wrocław

Dodaj komentarz