• 2014-01-14

Szekspir i portret obyczajowości epoki

25 stycznia w Teatrze J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim odbędzie się premiera Wesołych kumoszek z Windsoru w reżyserii Jacka Głomba.

„Wesołe kumoszki z Windsoru", plakat (źródło: mat. prasowe)

„Wesołe kumoszki z Windsoru", plakat (źródło: mat. prasowe)

Robimy inscenizację kostiumową, nieco stylizowaną. Jednak opowieści o skokach w bok są ponadczasowe, uniwersalne, a przez to także zwyczajnie współczesne. Również poprzez sprawy, emocje, interesy i namiętności, którymi żyją bohaterowie tej komedii. Chcemy oddać klimat i obyczaj prowincji zamieszkałej przez typy i typki, na którą zjeżdża gość ze stolicy i machina rusza jak po eksplozji meteorytu – mówi reżyser spektaklu, Jacek Głomb

Wesołe kumoszki z Windsoru to komedia, a przy tym jedyne dzieło dramatyczne Williama Szekspira osadzone dokładnie w czasie i miejscu, w których żył jego autor. Najważniejszy wątek sztuki dotyczy szlachetnie urodzonego Johna Falstaffa, światowca i podrywacza, który po przybyciu na prowincję postanawia zauroczyć i uwieść równocześnie dwie zamężne mieszczki. Nie wie jednak, że obie są przyjaciółkami, które szybko rozszyfrowują jego zamiary i przechodzą do kontrakcji. Postanawiają zemścić się na nim, robiąc mu serię żartów. Zdaniem literaturoznawców, oprócz wielkiej siły komicznej, to mistrzowski portret obyczajowości epoki.

Nie ma tekstu Szekspira, w którym byłoby tak wiele komicznych typów i to nie tylko wśród tzw. głównych postaci: Pani Chybcik, Abraham Mizerek, Piotr Tuman no i absolutni tip–top czyli walijski ksiądz Hugo Evans i francuski doktor Caisu. W doskonałym, bo błyskotliwym i szalenie dowcipnym tłumaczeniu Stanisława Barańczaka.

Wesołe kumoszki z Windsoru
William Szekspir
przekład: Stanisław Barańczak

Reżyseria – Jacek Głomb
Scenografia – Małgorzata Bulanda
Muzyka – Bartosz Straburzyński
Ruch sceniczny – Witold Jurewicz
Asystent Reżysera – Beata Chorążykiewicz

Obsada:
Beata Chorążykiewicz
Joanna Ginda
Marta Karmowska (gościnnie)
Anna Łaniewska
Kamila Pietrzak-Polakiewicz
Michał Anioł
Bartosz Bandura
Remigiusz Kriese (gościnnie)
Hubert Kułacz (gościnnie)
Jan Mierzyński
Artur Nełkowski
Leszek Perłowski
Krzysztof Tuchalski
Cezary Żołyński

Premiera: 25 stycznia 2014
ul. Teatralna 9, Teatr im. J. Osterwy
Gorzów Wielkopolski

Dodaj komentarz