Rookie Book Ideas – wykłady, spotkania

Od 14 do 16 stycznia w Poznaniu będą odbywały się wykłady i spotkania w ramach II edycji ROOKIE dotyczące książek, druku oraz praktyki publikacji artystycznych.

Rookie – logo (źródło: materiały prasowe)

Rookie – logo (źródło: materiały prasowe)

Rookie Book Ideas to kontynuacja targów książek Rookie, organizowanych przez wydawnictwo Mundin i Galerię Miejską Arsenał, które odbyły się w grudniu w Starym Browarze z Poznaniu. Tym razem organizatorzy zapraszają na cykl wykładów i spotkań poświęconych zagadnieniom książki i druku. W trakcie Rookie Book Ideas teoretycy oraz praktycy słowa i obrazu drukowanego poprowadzą publiczność zawiłą i wymagającą ścieżką procesu powstawania książki artystycznej. Od ulotnych idei przez materialność surowców drukarskich: papierów, czcionek i farb drukarskich aż po fetyszyzującą miłość do artystycznych obiektów, jakimi książki potrafią być.

Zaproszeni goście to artyści (Olga Lewicka, Radek Szlaga, Pola Dwurnik), teoretycy (dr Piotr Rypson, prof. Jarosław Kozłowski, prof. Przemysław Czapliński, Daniel Muzyczuk, Jakub Bąk) oraz najlepsi polscy projektanci książek, odpowiedzialni za opracowanie graficzne takich publikacji jak m.in. PrintControl, D.O.M.E.K., Kto kogo zjada, D.E.S.I.G.N., Mapy czy Encyklopedia polskiej psychodelii.

Tematem przewodnim Rookie Book Ideas jest praktyka. Tropiąc bibliofili, książkowych kolekcjonerów i grafików, organizatorzy docierają do artystów, dla których książka jest częścią praktyki artystycznej. Ta przejawia się w połączeniu wiedzy, pasji i rzeczywistości wizualnej. Interesują ich doświadczenia artystów i książkowych miłośników, którzy próbują zgłębić tajniki udanego mariażu formy i treści, dla których książka to jednocześnie źródło wiedzy i artefakt, dający zmysłową przyjemność i satysfakcję. Interesują ich ludzie, którzy przenoszą pomysły ze sfery sztuki na strony książek, ale ciekawe jest też to, co z książkami robią czytelnicy, jak je oswajają, katalogują, jaką przestrzeń im wyznaczają. Starają się zrozumieć, jak książka zyskuje nowe znaczenia, jak praca nad nią jej twórców i odbiorców czyni ją elementem wiedzy, sztuki i nauki. To praktyka adaptowania książki do nowych okoliczności zewnętrznych, do wyłaniających się nowych zjawisk i procesów społeczno-kulturowych. Rookie Book Ideas będą okazją, by przyglądać się książkom i książkom artystycznym, rozmawiać o nich, komentować ich życiorysy, rozpatrywać okoliczności ich powstawania i recepcji. Poddana pod namysł zostanie specyfika praktyk, które czynią książkę atrakcyjnym splotem sztuki i wiedzy.

Rookie Book Ideas / Wykłady, spotkania
Od 14 do 16 stycznia 2014 roku
Galeria Miejska Arsenał

Dodaj komentarz