Podróże po Alternatywnym Świecie w Muzeum Lotnictwa w Krakowie

Od 10 stycznia w Muzeum Lotnictwa w Krakowie można oglądać wystawę Jarosława Jaśnikowskiego Podróże po Alternatywnym Świecie.

 „Podróże po Alternatywnym Świecie”, J. Jaśnikowski, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Podróże po Alternatywnym Świecie”, J. Jaśnikowski, plakat (źródło: materiały prasowe)

Muzea techniki, kolejnictwa, lotnicze, morskie i sztuka surrealistyczna. Geniusz tworzenia w wersji rzeczywistej i fantastycznej. Historia technologicznej ewolucji oraz surrealistyczna wizja konstruktorska. Te dwa tak różne, ale podobne światy spotkają się w trakcie magicznej Podróży po Alternatywnym Świecie. Wyrusza w nią wystawa obrazów Jarosława Jaśnikowskiego, współczesnego surrealisty i czołowego przedstawiciela polskiego steampunku w malarstwie. Celem są największe muzea techniczne w Polsce Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie, Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej czy Muzeum Miedzi w Legnicy. Te punkty podróży łączy jedna wspólna idea: połączenie techniki ze sztuką w jej fantastycznym, steampunkowym wymiarze.

Artysta sam siebie nazywa Opowieściomalarzem i przedstawia nam magiczne obszary zwane przez niego Światem Alternatywnym. Powstał on w czasie równoległym do naszej rzeczywistości. O ile jednak koleje naszego świata potoczyły się tak, jak je znamy z historii, o tyle w Świecie Alternatywnym wybuchł kataklizm. Ziemia została rozbita na tysiące dryfujących wysp. Ci, którzy ocaleli spędzają życie w wiecznej podróży. W tamtym świecie rządzą zupełnie inne prawa fizyki, niż w naszym. Rzeczy materialne wolne są od siły grawitacji, unoszą się swobodnie w powietrzu. Tylko człowiek nie potrafi uwierzyć, że posiada zdolności do latania, dlatego powstają najprzeróżniejsze machiny: samoloty, balneoloty, powietrzne żaglowce i lokomotywy. I właśnie te steampunkowe machiny możemy podziwiać wśród autentycznych eksponatów awiacji znajdujących się w krakowskim Muzeum Lotnictwa.

Prezentowane na obrazach maszyny są świetną prezentacją fantazji artysty. Powodują, że oglądający przenoszą się w nierealny świat ze snu, w którym wiele rzeczy jest rozpoznawalnych i podobnych, ale nic nie jest takie same jak w świecie rzeczywistym. Twórczość Jarosława Jaśnikowskiego stawiana jest w jednym rzędzie z twórczością Zdzisława Beksińskiego, Tomasza Sętowskiego czy Jacka Yerki. O rosnącym znaczeniu artysty świadczą liczne wystawy oraz ceny obrazów, które sięgają obecnie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

W trakcie trwania wystawy możliwy będzie zakup albumu artysty oraz specjalnie przygotowanych giclee, krótkich serii reprodukcji sygnowanych przez artystę. Ponadto z okazji każdej wystawy Jarosław Jaśnikowski planuje przygotowanie specjalnego obrazu związanego z miejscem, w którym wystawa się odbywa.

Podróże po Alternatywnym Świecie
Jarosław Jaśnikowski
Kurator:  Marek Szeles
Wystawa trwa od 10 stycznia 2014 r.
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Dodaj komentarz