• 2014-01-14

Dziennik Jana Józefa Szczepańskiego. Tom trzeci 1964–1972

W styczniu Wydawnictwo Literackie opublikuje trzeci tom Dziennika Jana Józefa Szczepańskiego, obejmującego lata 1964–1972.

J.J. Szczepański „Dziennik”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

J.J. Szczepański „Dziennik”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Trzeci tom dziennika Jana Józefa Szczepańskiego rozpoczyna się 1 stycznia 1964 roku w Aleksandrii, a kończy 30 grudnia 1972 roku w Kasince, gdzie Szczepański miał dom. Z opatrzonych datami dziennymi zapisków wybitnego pisarza, scenarzysty i podróżnika wyłania się obraz człowieka pozbawionego jakiejkolwiek pobłażliwości dla samego siebie. Szczepański jest najostrzejszym krytykiem własnej twórczości, bezlitośnie punktuje to, co uważa za słabsze w swoich tekstach, ale też – nie bez zaskoczenia – odnotowuje np. zachwyty Lema nad swoimi opowiadaniami.

Cały dziennik wybitnego prozaika polskiego, Jana Józefa Szczepańskiego, obejmujący lata 1945-2002 (od wyjścia autora z partyzantki po ostatnie zapisy szpitalne) to nie tylko dzieło literackie o wyjątkowych walorach artystycznych, ale rzecz o wybitnych walorach dokumentalno-poznawczych, bo portretująca cały okres powojenny do 2002 roku.

Na kartach Dziennika znajdziemy i teksty stricte dziennikowe (życie prywatne, autoanaliza, zapis przygody pisarskiej, życie rodzinne, środowiskowe-literackie, polityczne; podróże, spotkania z ludźmi) i istotne teksty epistolarne.

Dziennik. Tom trzeci 1964–1972
Jan Józef Szczepański
Premiera: styczeń 2014 r.
Wydawnictwo Literackie

Dodaj komentarz