• 2014-01-13

Wyspa Sobieszewska – mapa zjaw, tropów i innych okoliczności

Od 10 stycznia w Gdańskim Archipelagu Kultury Wyspa Skarbów można oglądać wystawę pt. Wyspa Sobieszewska, mapa zjaw, tropów i innych okoliczności / Deep Map Sobieszewo Island.

Wojciech Kołyszko, „Wyspa na psy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Kołyszko, „Wyspa na psy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pomysłodawcą projektu jest Daniel Bourne, który po pierwszym pobycie na Wyspie, pięć lat temu, wymyślił ideę stworzenia głębokiej mapy Wyspy Sobieszewskiej – mapy w sensie nie geograficznym lecz historycznym, kulturowym i przyrodniczym.

Latem tego roku Daniel wspólnie z Wojciechem Kołyszko i Jovanką Tomaszewską przemierzali Wyspę w poszukiwaniu obrazów, miejsc, wszelkiego rodzaju żywych stworzeń, inspiracji dla słów i myśli. Rozmawiali z napotkanymi ludźmi, fotografowali, oddychali klimatem Wyspy. Efektem wszystkich tych doświadczeń są prace, które będzie można zobaczyć na wystawie.

Jovanka Tomaszewska – doktor socjologii, autorka książek dla dzieci oraz publikacji z zakresu socjologii i edukacji. Uczyła w gimnazjum, liceum i na uniwersytecie. Od lat prowadzi warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i dorosłych.

Wojciech Kołyszko – malarz, grafik, rysownik, ilustrator, autor książek dla dzieci. Pomysłodawca i autor serii bajek terapeutycznych o uczuciach wydawanych przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. W roku 1995 otrzymał nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za udział w wydaniu jednej z najpiękniejszych książek roku, a w latach 1997 oraz 1999 wyróżnienia w tymże konkursie. Przez wiele lat pracował z dziećmi w szkołach publicznych, społecznych i artystycznych, także w świetlicy socjoterapeutycznej oraz w Ognisku Plastycznym.

Wojciech Kołyszko, „Przeszłość” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Kołyszko, „Przeszłość” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Daniel Bourne jest autorem wielu książek, między innymi tomików poetyckich Where No One Spoke the Language i The Household Gods. Przetłumaczył na język angielski poezję i eseje Tomasza Jastruna, które wydał w tomiku pod tytułem On the Crossroads of Asia and Europe, przełożył i opublikował na łamach najważniejszych amerykańskich pism literackich znaczącą ilość dzieł innych polskich poetów i pisarzy, między innymi: Krzysztofa Kuczkowskiego, Bronisława Maja, Jana Polkowskiego, Stanisława Esden-Tempskiego, Krystyny Lars, Antoniego Pawlaka, Tadeusza Konwickiego, Marka Nowakowskiego, Janusza Andermana, Zbigniewa Macheja, czy Tadeusza Dziewanowskiego. W Polsce jego twórczość kilkakrotnie ukazywała się w polskich czasopismach takich, jak Odra, Topos, Protokół kulturalny i Nieobecność.

Wyspa Sobieszewska, mapa zjaw, tropów i innych okoliczności / Deep Map Sobieszewo Island
Wernisaż: 10 stycznia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 24 stycznia 2014 roku
Gdański Archipelag Kultury Wyspa Skarbów
ul. Turystyczna 3
Gdańsk Sobieszewo

Dodaj komentarz