• 2014-01-13

VIP. Tragikomedia Stiga Larssona w Teatrze Bagatela

16 stycznia o godz. 19.15 na Dużej Scenie Teatru Bagatela w Krakowie będzie miała miejsce gala premierowa spektaklu VIP w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej.

„VIP”, reż. M. Bogajewska, fot. P. Kubic (źródło: materiały prasowe)

„VIP”, reż. M. Bogajewska, fot. P. Kubic (źródło: materiały prasowe)

VIP to perwersyjna tragikomedia Stiga Larssona. Za punkt wyjścia bierze niespodziewaną wizytę naczelnego dyrektora w domu jednego z pracowników. Dotychczasowe życie Maxa i Anny zmienia się w pełną bezwarunkowego podporządkowania grę. Relacje międzyludzkie potrafią być – o czym doskonale wiemy – zaskakujące. A do czego jesteśmy w stanie się posunąć, aby nie stracić pracy?

Prapremiera spektaklu w 1987 (w reżyserii autora) w sztokholmskim Królewskim Teatrze Dramatycznym nosiła znamiona skandalu. Publiczność poczuła się zdezorientowana i oszukana z uwagi na miejsce wystawienia oraz tytuł sztuki, zapowiadające zgoła inne treści. Dzięki kreacji w roli tytułowej Ernsta-Hugona Järegårda (znanego polskim widzom z filmów Larsa von Triera) przedstawienie zagrano 83 razy przy kompletach publiczności i pokazała je również szwedzka telewizja. Przez lata było także wystawiane w wielu teatrach w Szwecji i za granicą.

Występują: Anna Rokita (Anna), Ewelina Starejki (Lena), Marcin Kobierski (Adam), Michał Kościuk (Max) oraz Adam Szarek (Igi).

Stig Håkan Larsson urodzony w 1955 w Skellefteå (region Våsterbotten) szwedzki poeta, dramaturg, prozaik, reżyser i krytyk. Był członkiem rady redakcyjnej czasopisma Kris, a znany jest między innymi jako autor powieści Autisterna (1979) i Nyår (1984), spektaklu VD i filmu Kaninmannen (Człowiek-Królik). Polska widownia może go kojarzyć z animacją Tarika Saleha Metropia (2009), do której współtworzył scenariusz, i z Elementem zbrodni Larsa von Triera (1984), gdzie pojawia się jako asystent patologa sądowego. W Skellefteå mieszkał do piątego roku życia, następnie rodzina przeniosła się do Umeå, stolicy regionu. Kolejna przeprowadzka do Sztokholmu zaowocowała studiami w Dramatiska Institutet i debiutem powieściowym, postrzeganym jako pierwsza próba postmodernizmu w Szwecji. Jest autorem dziewięciu tomów prozy (w tym autobiografii), trzynastu zbiorów poetyckich, trzech sztuk teatralnych, szeregu artykułów prasowych oraz scenariuszy dla filmu i teatru telewizji. Reżyseruje spektakle i obrazy filmowe oparte nie tylko na własnej twórczości, wystąpił w trzech filmach pełnometrażowych. Jest laureatem wielu szwedzkich nagród literackich.

Spektakl przeznaczony jest wyłącznie dla dorosłych widzów.

VIP
Stig Larsson
Reżyseria: Małgorzata Bogajewska
Gala premierowa: 16 stycznia 2014 r., godz. 19.15
Teatr Bagatela w Krakowie

Dodaj komentarz