• 2014-01-13

Kim był Feliks Dzierżyński?

16 stycznia w Wydawnictwie Znak ukaże się biografia działacza komunistycznego Dzierżyński. Miłość i rewolucja, której autorką jest dziennikarka i reporterka Sylwia Frołow.

Sylwia Frołow „Dzierżyński. Miłość i rewolucja” – okładka (źródło: Znak Horyzont)

Sylwia Frołow „Dzierżyński. Miłość i rewolucja” – okładka (źródło: Znak Horyzont)

Czerwony kat. Dobroczyńca osieroconych dzieci. Polski szlachcic. Tarcza i miecz klasy robotniczej. Wierny sługa Lenina i Stalina. Krewny Piłsudskiego. Cyniczny politruk. Zaślepiony fanatyk. Ateista, który pisał o sobie: Wierzę tylko w naukę Chrystusa, w Jego Ewangelię. Kochający ojciec, troskliwy brat i namiętny kochanek. Liczba tajemnic i paradoksów narosłych wokół tego człowieka jest niesamowita.

Kim był Feliks Dzierżyński?

Na to pytanie próbuje odpowiedzieć dziennikarka i reporterka Sylwia Frołow. Autorka opowiada historię życia Dzierżyńskiego, rozprawiając się z narosłymi wokół niego mitami. Próbuje wniknąć w jego sposób myślenia, nie popadając w nieuzasadnione usprawiedliwianie zbrodni. Dzięki unikalnym materiałom – w tym nieznanym listom i notatkom samego Feliksa oraz bezpośrednim rozmowom z jego rodziną – kreśli niespotykany portret twórcy najstraszniejszej policji politycznej w historii.

Sylwia Frołow Dzierżyński. Miłość i rewolucja
Premiera: 16 stycznia 2014 roku
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

1 komentarz do artykułu “Kim był Feliks Dzierżyński?”

  1. Barbarossa

    Zacząłem to czytać i zapowiada się niezwykle ciekawie, bo widać, że autorka nie ma zamiaru się patyczkować z prawdą i nie przemilcza niewygodnych faktów, a Dzierżyński jest postacią bardzo skomplikowaną.

Dodaj komentarz