Michał Łuczak: Brutal – retrospekcja

17 stycznia o godz. 18.00 gliwicka Czytelnia Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Michała Łuczaka poświęconej budynkowi dworca kolejowego w Katowicach.

„Brutal – retrospekcja”, fot. Michał Łuczak (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Brutal – retrospekcja”, fot. Michał Łuczak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografie, które od 17 stycznia będzie można oglądać w Czytelni Sztuki zostały wykonane przez Łuczaka między czerwcem 2010r. a styczniem 2011r. – w okresie kiedy trwała jeszcze walka o uratowanie od wyburzenia katowickiego dworca PKP i kiedy jego istnienie dobiegało końca. Jest to jednak nie tylko dokumentacja budynku będącego najwybitniejszym przykładem architektury brutalistycznej w Polsce, ale przede wszystkim sentymentalna fotograficzna opowieść o Miejscu, które dla wielu mieszkańców miasta przez kilka dekad stanowiło swoisty punkt odniesienia. Nazwany Brutalem stał się niezaprzeczalnie ikoną wojewódzkiego miasta. Kilkadziesiąt fotografii i kilka planów architektonicznych to cenne pozostałości po organie wyrwanym gwałtownie z miejskiego ciała.

Michał Łuczak urodził się w 1983 roku na Górnym Śląsku. Mieszka w Giszowcu, górniczej dzielnicy Katowic, pracuje głównie w Warszawie. Od wielu lat dokumentuje Śląsk i zmiany, które tu nastąpiły po upadku komunizmu w 1989 roku. W latach 2008–2009 współpracował z Andrzejem Kramarzem przy projektach fundacji IMAGO MUNDI: Stefania Gurdowa – Klisze przechowuje się oraz Stefania Gurdowa – Czas niewinności. Od roku 2010 jest członkiem kolektywu SPUTNIK PHOTOS skupiającym fotografów z Europy Środkowo-Wschodniej.

Koordynacja wystawy: Maga Sokalska
Projekt powstał dzięki sypendium, które Autor/Michał Łuczak otrzymał w programie Minstra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska w 2012 roku, a także wsparciu finansowemu Narodowego Centrum Kultury

Michał Łuczak: Brutal – retrospekcja
17 stycznia – 23 lutego 2014 r.
Czytelnia Sztuki
Gliwice

1 komentarz do artykułu “Michał Łuczak: Brutal – retrospekcja”

  1. Dworzec z czasów PRL był dla ówczesnej tkanki centrum Katowic na pewno bardzo brutalny ale nowa galeria jest jak terrorysta.

Dodaj komentarz