• 2014-01-13

Józef Krzysztof Oraczewski wobec katastrofy smoleńskiej

Od 16 stycznia w Galerii Domu Artysty Plastyka w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Józefa Krzysztofa Oraczewskiego pt. Las Brzozowy i Biało-Czerwony Ptak.

Autor pracy: Józef Krzysztof Oraczewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Józef Krzysztof Oraczewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najnowsza wystawa Józefa Krzysztofa Oraczewskiego w Galerii Domu Artysty Plastyka zatytułowana Las Brzozowy i Biało-Czerwony Ptak, jeszcze przed oficjalnym otwarciem, wywołuje sporo komentarzy. Zwiastun, krążący od kilku dni w sieci, zaciekawia i intryguje. Szybko zmieniające się obrazy, w rytm dynamicznej muzyki, przeplatane hasłami korzenie, strącona korona, tożsamość, w kontekście ilustrujących je prac stają się wieloznaczne. To, co wykracza poza możliwość tylko indywidualnej interpretacji, to czytelne nawiązanie do dramatycznych punktów w dziejach Polski.

Powiewu świeżości wernisażowi nadaje także nawiązanie współpracy z fotografem – Pawłem Szymonem Komorowskim, który ujął w formę multimedialną, wizję artysty. Prezentacja ta stanowi jeden z elementów stałych wystawy i świadczy o podążaniu Oraczewskiego z duchem czasu i poszukiwaniu coraz to nowych form artystycznej ekspresji. Artysta, który konsekwentnie odmawia zamykania w słowach nadawanych obrazom znaczeń, pozwala odbiorcy na własną interpretację. To doskonałe posunięcie, zważywszy na budzące się silne emocje podczas oglądania zwiastuna. Nie sposób nie rezonować na to, co artysta subtelnie sugeruje. Nasze myśli krążą wokół strat, jakie ponieśliśmy jako państwo lecz także wokół nas samych. Dzisiejsze czasy, promujące tak nachalnie, koncentrowanie się na przyjemnościach, ucieczkę od smutku i refleksji, utrudniają nam, w wymiarze osobowym ale i społecznym, właściwe przeżycie żałoby. Pozbawiają nas tym samym, możliwości czerpania siły z „korzeni”, budowania swojej tożsamości, także narodowej, w sposób dojrzały. Oraczewski, poruszający w swojej twórczości, podstawowe sprawy dotyczące ludzkiej egzystencji, na to właśnie zdaje się nam zwracać uwagę. Sztuka Oraczewskiego koncentruje się, co rzadkie w dzisiejszym czasach, na budowaniu wartości. Autor konsekwentnie trzyma się zasady szacunku dla odbiorcy, w przeciwieństwie do dzieł wielu twórców ocierających się o profanum.

Należy też wspomnieć, że Oraczewski jest artystą wielkoformatowym i dotyczy to nie tylko walorów technicznych prezentowanych prac i bogactwa stosowanych, często autorskich technik. To także twórca niezwykle aktywny – ma w swoim dorobku ponad 40 wystaw indywidualnych, jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych kolekcjach na całym świecie.

Współpraca: Katarzyna Davies, Karolina Gelak-Lipska, Paweł Szymon Komorowski, Tomasz Gąsiorowski

Józef Krzysztof Oraczewski, Las Brzozowy i Biało-Czerwony Ptak
Wernisaż: 16 stycznia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 29 stycznia 2014 roku
Galeria Domu Artysty Plastyka w Warszawie

Dodaj komentarz