• 2014-01-13

S3NS Architektura, 3 Poziomy Domu

W Oporowie, spokojnej dzielnicy mieszkalnej Wrocławia, powstaje dom jednorodzinny 3 Poziomy Domu według projektu Igora Kaźmierczaka z pracowni S3NS Architektura.

3 Poziomy Domu, proj. Igor Kaźmierczak, S3NS Architektura (źródło: materiały prasowe)

3 Poziomy Domu, proj. Igor Kaźmierczak, S3NS Architektura (źródło: materiały prasowe)

Budowany we Wrocławiu dom jednorodzinny znajduje się w kameralnej spokojnej dzielnicy mieszkalnej Oporów. Sąsiedztwo działki to budynki o niejednolitej architekturze, budowanych w różnych okresach na przestrzeni lat 1930-2013. To, co wyróżnia dzielnicę, to bogaty drzewostan obfitujący w wysokie drzewa iglaste oraz skala budynków nieprzekraczająca 11 m, a także o ujednoliconych szerokościach frontu budynków. Projekt budynku powstawał przez 3 lata, a w tym okresie zostało przedstawionych Inwestorowi kilka różnych koncepcji, zakładających jednakowy program użytkowy, różne ukształtowanie funkcji budynku, oraz różne formy w tym także z dachem spadzistym. Finalnie klient zdecydował się na koncepcję z dachem płaskim ze względów użytkowych, praktycznych i ekonomicznych. Intencją projektu było stworzenie nieskomplikowanej architektury, funkcjonalnej, o wygodnym wnętrzu, rozwiązującej problemy i ograniczenia działki i wykorzystującej wszelkie atuty i szanse wynikające z lokalizacji i usytuowania budynku na działce. Do podstawowych problemów należały ograniczenia w postaci istniejących starych drzew na działce, pomiędzy które należało wpisać budynek nie tracąc cennej użytkowej powierzchni, a także ograniczenia wynikające z wysokiego poziomu instalacji prowadzonych w przylegającej do działki drodze. Ze względu na te ostatnie zdecydowano posadowić piwnicę budynku z posadzką wyniesioną ponad poziom kanalizacji deszczowej w ulicy.

Rozwiązania funkcjonalne. Dom został pozdzielony na 3 niezależne poziomy funkcjonalne. Najniższy stanowi piwnica, jest to część technicza wraz z garażem na dwa samochody z którego wychodzimy kilkoma schodami na poziom niskiego parteru bezpośrednio w strefę kuchni. Główna część użytkowa domu – jego serce, stanowi poziom parteru podzielony na dwie strefy o dwóch różnych wysokościach pomieszczeń. Strefa wyższa to przestronny salon połączony z jadalnią i dyskretną kuchnią, otwarty panoramiczym dużym oknem na południe, oraz z drugiej strony na zadrzewiony ogród od zachodu. Ze strefy wypoczynkowej możemy bezpośrednio przejść do połączonej z nią strefy pracy, która została wyniesiona wzgledem salonu o kilkadziesiąt centymetrów, zaś okna w tej części parteru otwierają się na stronę wschodnią, od strony drogi. W tej części znajdują się strefa wejściowa z garderobą, niewielką łazienką oraz reprezentacyjnymi głównymi schodami prowadzącymi na piętro do części prywatnej domowników. Schody zaprojektowano na ścianie północnej, jako ozdobny mebel umieszczony na tle dużego okna. Takie rozwiązanie stanowi oryginalny element ozdobny dopełniający wnętrze salonu. 3 poziom to pokoje dzieci z oknami wychodzącymi na południe, z odrębną łazienką, oraz sypialnia rodziców z wydzieloną garderobą i dużą wygodną łazienką. Korytarz na piętrze, ukośnie biegnąca na planie ściana oraz doświetlający schody od góry świetlik nadają tej niewielkiej przestrzeni ekspresji.

Jednym z głównych założeń projektu było wybudowanie budynku odpowiadającego założeniom energooszczędnym – pasywnym. Zastosowano grube przegrody termczne z materiałów o najniższym na rynku współczynniku przenikania ciepła w tym ciepłe przeszklenia.Kolory bieli i czerni na elewacjach zostały wybrane z myślą o wyeksponowaniu zieleni na działce, innymi słowy budynek z jego neutralnymi kolorami i materiałami ma stanowić jedynie tło dla otaczających go drzew.

Autor tekstu: Igor Kaźmierczak

 

Dom jednorodzinny 3 Poziomy Domu
Projektant: Igor Kaźmierczak – S3NS Architektura
Współpraca: Grzegorz Zub, Jarosław Jakimczyk (konstrukcje)
Powierzchnia użytkowa: 290m2
Projekt: 2013 r.
Planowane zakończenie budowy: wrzesień 2014 r.
Lokalizacja: Wrocław – Oporów

Dodaj komentarz