• 2014-01-11

Nowy spektakl Teatru STU

14 oraz 15 stycznia w krakowskim Teatrze STU odbędą się kolejne pokazy spektaklu Siła przyzwyczajenia w reżyserii Remigiusza Brzyka.

„Siła przyzwyczajenia" (źródło: mat. prasowe)

„Siła przyzwyczajenia" (źródło: mat. prasowe)

Thomas Bernhard uznawany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli literatury niemieckojęzycznej, może z wyjątkiem rodzimej Austrii, która ma go za ptaka kalającego swoje gniazdo. . Proces o zniesławienie wytoczony przez jednego z przyjaciół i niekończące się skandale zaowocowały zakazem publikowania własnych dzieł w Austrii do 2059 roku. Jego ostatnią wolą było zaprzestanie wystawiania jego sztuk na terenie Austrii.

Bohaterowie Sztuki przyzwyczajenia to ludzie cyrku, artyści sztuki, która jak żadna inna wymaga precyzji i nie wybacza pomyłek, bo ceną za nie bywa utrata życia. Doskonałość i perfekcja, codzienne żmudne ćwiczenia i ani chwili odpoczynku.

W antraktach i po godzinach bohaterowie ponawiają próby doskonałego wykonania kwintetu Pstrąg Franza Schuberta, co staje się obsesją maestro Caribaldiego.

Spektakl i stanowi studium toksycznych relacji, gdzie każdy członek zespołu jestniezbędny elementem podtrzymującym cyrkową piramidę. Bohaterowie Siły przyzwyczajenia nie mają siły wyzwolić się z patologicznej relacji. Co stanowi siłę, która ich spaja?

Czy sztuka to wartość najwyższa, dla której warto ponieść każdą ofiarę, czy bycie artystą to przekleństwo, czy błogosławieństwo? I kiedy można orzec, że dzieło osiągnęło doskonałość?

Siła przyzwyczajenia
Thomas Bernhard

Przekład: Monika Muskała
Reżyseria: Remigiusz Brzyk
Scenografia: Justyna Łagowska

Obsada:
Caribaldi – Krzysztof Globisz
Żongler – Wojciech Leonowicz
Pogromca – Michał Majnicz
Błazen – Krzysztof Pluskota
Wnuczka –Alicja Kowalczyk/Angelika Śmiałek

14, 15 stycznia 2014 roku
Aleja Zygmunta Krasińskiego 16-18, Teatr STU w Krakowie

Dodaj komentarz