• 2014-01-11

Antoni Libera w Rejsach po literaturze

13 stycznia o godzinie 19.00 w Klubie Kultury Saska Kępa odbędzie się spotkanie z Anonim Liberą – pisarzem, tłumaczem, znawcą literatury. Jest to kolejne spotkanie z cyklu Rejsy po literaturze i nie tylko, które poprowadzi Jakub Ekier.

Rejsy po literaturze i nie tylko: Antoni Libera – plakat (źródło: materiały prasowe)

Rejsy po literaturze i nie tylko: Antoni Libera – plakat (źródło: materiały prasowe)

Antoni Libera to pisarz, tłumacz, reżyser, znawca twórczości Samuela Becketta. Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim, doktoryzował się w Polskiej Akademii Nauk. Przełożył i wydał wszystkie dzieła dramatyczne Becketta, część jego utworów prozą oraz eseje i wiersze. Sztukami Becketta zajmuje się również jako reżyser, wystawiając je w Polsce i za granicą. Dotychczas zrealizował blisko trzydzieści spektakli. W jego inscenizacjach występowało wielu wybitnych aktorów, m.in.: Maja Komorowska, Tadeusz Łomnicki, Zbigniew Zapasiewicz, Adam Ferency, Zbigniew Zamachowski, Andrzej Seweryn, a z brytyjskich: Barry McGovern i David Warrilow. Tłumaczył również tragedie Sofoklesa (m.in. Antygonę i Króla Edypa), dokonał nowego przekładu Makbeta Szekspira i Fedry Racine’a oraz kanonu poezji Friedricha Hölderlina i wierszy Konstandinosa Kawafisa. Przekłada też libretta operowe (m.in. Śmierć w Wenecji Benjamina Brittena, Czarną maskę i Króla Ubu Krzysztofa Pendereckiego oraz Music Programme Roxany Panufnik).

W 1990 na zamówienie londyńskiego Royal Court Theatre napisał jednoaktówkę Eastern Promises, która została na tej scenie wystawiona i opublikowana w tomie The May Days Dialogues (Methuen, 1990), a w kraju w Dialogu (tytuł wersji polskiej: Czy Europa musi zginąć?). W 1998 jego pierwsza powieść, Madame, wygrała konkurs ogłoszony przez Wydawnictwo Znak, po czym stała się jednym z większych bestsellerów ostatniej dekady. W ciągu 12 lat przekroczyła łączny nakład 100 tysięcy egzemplarzy i przełożona została na 20 języków. W 1999 była nominowana do nagrody Nike i wyróżniona została Nagrodą im. Anrzeja Kijowskiego, a w 2002 znalazła się w finale (7 książek spośród 123) irlandzkiej IMPAC Dublin Literary Award.

W 2009 wydał prozę autobiograficzną pt. Godot i jego cień. Książka ta znalazła się w finale Nagrody Angelusa oraz została nominowana do szwajcarskiej nagrody im. Jana Michalskiego. W latach 1988–1993 współredagował czasopismo Puls, a w latach 1996–2001 był kierownikiem literackim w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Jest członkiem PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz amerykańskiego Samuel Beckett Society.

Podczas spotkania możliwość kupienia książek w promocyjnej cenie. Wstęp wolny.

Rejsy po literaturze i nie tylko: Antoni Libera
13 stycznia 2014 roku, godz. 19.00
Klub Kultury Saska Kępa w Warszawie

Dodaj komentarz