• 2014-01-11

Premiera w Teatrze Wielkim w Łodzi

11 stycznia Teatr Wielki w Łodzi przedstawi swoją pierwszą premierę w nowym roku. Będzie nią opera komiczna Cyrulik sewilski Gioachino Rossiniego w reż. Natalii Babińskiej. To czwarta realizacja Cyrulika w łódzkiej operze.

Jak przyznają realizatorzy spektaklu chcieli, aby był on wielką bombą dobrej energii i radosnej zabawy, by widzowie dobrze się bawili. Scenografia oraz kostiumy nawiązują do kreskówek i komiksów. Jednym ze źródeł inspiracji były filmy Walta Disneya do muzyki poważnej.

Nowością łódzkiej inscenizacji będzie udział zespołu baletowego teatru, choć w oryginale dzieła go nie ma. Tancerze będą cieniami bohaterów opery. Jak mówi choreograf Jakub Lewandowski każda postać będzie miała swój, niekiedy parodystyczny cień.

Kierownictwo muzyczne objął austriacko-włoski dyrygent, kierownik muzyczny Teatru Wielkiego Eraldo Salmieri.

Cyrulik sewilski powstał 200 lat temu. To historia miłości pięknej Rosiny i szlachetnego hrabiego Almavivy. Ich szczęściu staje na drodze Don Bartolo – opiekun dziewczyny, tyran i despota. Kochankom, plotąc misterną sieć intryg – pomaga sprytny cyrulik Figaro.

Utwór ten jest uznawany za jedno z największych arcydzieł operowych. Polska premiera Cyrulika sewilskiego odbyła się w 1825 r. w warszawskim Teatrze Narodowym. Po raz ostatni na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi opera była grana w 2007 roku.

Cyrulik sewilski
Premiera: 11 stycznia 2014 roku
Plac Dąbrowskiego, Teatr Wielki w Łodzi

Dodaj komentarz