• 2014-01-11

Ostatnia sztuka Bogusława Schaeffera

17, 18 i 19 stycznia odbędą się trzy pokazy przedpremierowe Ostatniej Sztuki Bogusława Schaeffera w Teatrze Groteska w Krakowie. Jest to najnowszy dramat sceniczny artysty, napisany po kilkuletniej przerwie.

„Ostatnia sztuka", plakat (źródło: mat. prasowe)

„Ostatnia sztuka", plakat (źródło: mat. prasowe)

Przez ostatnie kilka lat Bogusław Schaeffer skupiał się na krytyce oraz komponowaniu muzyki. Dramat silnie nawiązuje treściowo do najważniejszych pozycji w dorobku autora związanych z jego poglądami na temat sztuki i teatru (Próby, Scenariusz dla trzech aktorów), zaś formalnie do Kwartetu dla czterech aktorów.

Tekst – właśnie tak, jak w Kwartecie – ma kompozycję bez rozwijającej się linearnie fabuły, opartą na zderzaniu scen. Schaeffer osiąga efekt komiczny w typowy dla siebie abstrakcyjny sposób. Sztuka ta zespala najważniejsze wątki rozproszone po całej jego kilkudziesięcioletniej twórczości. Wraca on do źródeł swoich zainteresowań teatrem i Ostatnia sztuka znów w centrum uwagi stawia ludzi teatru – autora i aktora. W Ostatniej sztuce zawarte jest credo artystyczne Schaeffera.

To także zabawna refleksja nad współczesnym teatrem, pracą i miejscem aktora oraz rolą dramatopisarza. Napisana niezwykle wartko, z typowym dla mistrzów takich, jak Schaeffer językiem.

Ostatnia sztuka

Reżyseria i muzyka: Bogusław Schaeffer
Obsada: Grzegorz Matysik, Bogdan Słomiński
Dźwięk: Piotr Bielawski
Producent: Jarosław Włodarczyk

17, 18, 19 stycznia 2014
ul. Skarbowa 2, Teatr Groteska
Kraków

Dodaj komentarz