• 2014-01-11

Kobiecy Salon Poezji

Centrum Artystyczne Sztukarnia w Warszawie zaprasza na Kobiecy Salon Poezji – cykl wykładów i dyskusji przybliżający twórczość i biografię wybranych poetek XIX, XX i XXI wieku. Pierwsze spotkanie odbędzie się 15 stycznia.

Kobiecy Salon Poezji (źródło: materiały prasowe)

Kobiecy Salon Poezji (źródło: materiały prasowe)

Cykl wykładów połączonych z dyskusjami nad przykładami utworów, dyskusjami uwzględniającymi zarówno formę wiersza, jak i treść poetyckiego przesłania. Pierwsza część zajęć, teoretyczna (wykład + dyskusja), trwa 1,5 h, druga, półgodzinna, nieobowiązkowa część zajęć przeznaczona jest dla osób, które nie tylko lubią czytać poezję, ale także ją tworzyć. Ta część opiera się na konsultacjach indywidualnych lub w pomniejszonym gronie. Za pomocą pochodzących z zewnątrz wskazówek można się dowiedzieć czegoś na temat własnego stylu oraz możliwości dalszego rozwoju.

Pierwszej części zajęć towarzyszy dodatkowo program Z poezją od świtu do zmierzchu, który polega na zbieraniu refleksji na temat jednego wiersza przez cały czas trwania spotkań. Celem programu jest uświadomienie sobie, jak nasza percepcja tego samego tekstu zmienia się w zależności od dnia, nastroju czy okoliczności życiowych. Celem nadrzędnym całego cyklu spotkań jest z kolei odpowiedzenie na pytanie, czy istnieje poezja, którą można zdefiniować jako wybitnie kobiecą, a jeśli tak, czym się charakteryzuje i jakie są jej podstawowe parametry. Jednym z wątków pobocznych ma stać się także dialog z dyskursem feministycznym. Wybrane zagadnienia t0:

  1. Elisabeth Bishop – poetka wyrazistego obrazu;
  2. Nelly Sachs – poetka zwątpienia i stłumionego krzyku;
  3. Anna Achmatowa – motyw nieodwzajemnionej miłości, rola symbolu i aluzji w poezji;
  4. Marina Cwietajewa – poetka snu, intuicji i muzyki;
  5. Else Lasker-Schüller – oblicza mistycznego erotyzmu;
  6. Masza Kaleko – kawiarniany blichtr, gorzki humor i zabawa w uwodzenie jako formy dystansowania się wobec własnej twórczości;
  7. Halina Poświatowska – doświadczenie cielesności w kontekście miłości i śmierci;
  8. Wisława Szymborska – prostota przekazu a wątki filozoficzne oraz rola przemilczeń i niedopowiedzeń w poezji.

Prowadzenie:

Anna Szlagowska – ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Polonistyki UW. Posiada bogate doświadczenie dydaktyczne: nauczała historii literatury, sztuki mówienia i dialogu oraz stylistyki, czyli reguł prawidłowego pisania. Brała udział w wielu konferencjach dotyczących literatury i muzyki, jest autorką artykułów, tłumaczeń, recenzji. Ma szerokie zainteresowania: muzyka, film, malarstwo, filozofia, teatr – stanowią one jedno ze źródeł inspiracji dla jej twórczości. Pisze wiersze, opowiadania, a także piosenki oraz bajki dla dzieci.

Kobiecy Salon Poezji
Terminy zajęć: 15, 22, 29 stycznia; 5, 12, 19, 26 lutego; 6 marca 2014 roku, godz. 18.30
Centrum Artystyczne Sztukarnia w Warszawie

Dodaj komentarz