• 2014-01-11

Jacek Gawłowski z ilustracjami w Saskiej Kępie

Od 9 stycznia Klubie Kultury Saska Kępa w Warszawie można oglądać wystawę prac Jacka Gawłowskiego – grafika, ilustratora i karykaturzysty.

Autor pracy: Jacek Gawłowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Jacek Gawłowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Gawłowski – grafik, ilustrator i karykaturzysta. Debiutował w tygodniku Zwierciadło w 1972 roku. Publikował swoje prace także w Szpilkach, The Warsaw Voice, Tygodniku Literackim, Przeglądzie Technicznym, Magazynie Rodzinnym i Zarządzaniu, jednak najbardziej znany jest z rysunków do Gazety Wyborczej, dla której pracuje od 1989 roku. Zajmuje się także tworzeniem komiksów inspirowanych nastrojem czarnych kryminałów oraz ilustracjami książkowymi – na przykład do albumu z tekstami Michała Ogórka Najlepszy ogórek, czyli kalendarz na każdy rok. Bardzo ważne miejsce w jego twórczości zajmuje karykatura. Tworzy podobizny znanych postaci ze świata literatury czy polityki a także satyryczne komentarze do otaczającej nas rzeczywistości. Jest autorem portretu Człowiek Roku 1989 – Lech Wałęsa w projekcie zainicjowanym przez El Periodico w Barcelonie w 1989 roku.

Gawłowski nie używa w procesie tworzenia komputera. Jego warsztat stanowią tradycyjne środki plastyczne. Dzięki temu nadaje każdej z ilustracji indywidualny charakter. Jedne są szkicowe, stworzone z kilku linii, inne bardziej precyzyjne i dopracowane – za pomocą kreskowania i plam tuszu artysta nadaje im światłocień i głębię. W niektórych pracach pojawia się kolor, co nadaje im bardziej malarskiego stylu.

Autor pracy: Jacek Gawłowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Jacek Gawłowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wspólną cechą rysunków artysty jest lapidarność i dowcip. Gawłowski najczęściej nie ilustruje wprost danego tematu, ale poprzez rysunek wyraża swój komentarz. Najważniejszą zasadą jego twórczości jest koncept, charakterystyczny dla plakatowego sposobu myślenia, na co wpływ miała z pewnością nauka w pracowni Tomaszewskiego. Jak powiedział – temat, który trzeba zilustrować jest dla niego pytaniem, a on czuje się zobowiązany na nie odpowiedzieć. Profesor Henryk Tomaszewski napisał o nim: Potrafi w jednym rysunku ścisnąć to, co przez cały dzień klepie telewizja. Bez żadnego słowa, jednym rysunkiem potrafi to wyśmiać. Gawłowski jest laureatem Nagrody Młodych im. Henryka Grunwalda oraz Nagrody im. Eryka Lipińskiego.

Jego indywidualne wystawy odbyły się w Centrum Sztuki Współczesnej (2009), Muzeum Karykatury (1996), Galerii Pokaz (1991) i Teatrze Rozmaitości (2001) w Warszawie oraz w Krzywym Domku w Sopocie (2008). Brał on też udział w wielu wystawach zbiorowych, m. in. Uśmiech Akademii. W kręgu Henryka Tomaszewskiego, jego uczniów, następców i przyjaciół. Wystawa w 100-lecie ASP w Warszawie i Panorama Karykatury Polskiej 1945-1998 w Muzeum Karykatury. W 2006 roku wydał album Gawłowski zawierający wybrane rysunki jego autorstwa.

Jacek Gawłowski
Wernisaż: 9 stycznia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 28 stycznia 2014 roku
Klub Kultury Saska Kępa w Warszawie

Dodaj komentarz