• 2014-01-11

Aleksandra Simińska wychodzi z ciemności

Od 17 stycznia w Galerii w Ratuszu w Lesznie będzie można oglądać wystawę prac Aleksandry Simińskiej pt. Wyjście z ciemności.

Aleksandra Simińska, „Wyjście z ciemności” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksandra Simińska, „Wyjście z ciemności” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Aleksandry Simińskiej est to duża prezentacja indywidualna, artystka zaprezentuje kilka cykli. Zróżnicowana i bogata paleta barw, sięganie do najlepszych tradycji malarstwa, forma i sposób pozostawiania śladu i gestu malarskiego czynią to malarstwo pełnym energii i niebanalnych rozwiązań. Wystawie towarzyszy obszernie wydany katalog z tekstami i reprodukcjami prac.

W katalogu wystawy Magdalena Durda-Dmitruk tak pisze o malarstwie Aleksandry Simińskiej:

Malarstwo Aleksandry Simińskiej zawieszone jest między rzeczywistością i metafizyką… Intryguje ją przestrzeń zarówno ta rozległa, z horyzontem zaznaczonym gdzieś w oddali, ta ograniczona przez schematycznie zaznaczone ramy architektury czy pudełka, jak i wyznaczona przez cień rzucany przez bryły (cień jako zapis głębi)… Pojedyncze postaci, bądź ich grupy zestawia z elementami krajobrazu. Pomimo sylwetowego oddania człowieka i jego otoczenia do prac zakrada się narracja…. Autorka sprowadza przedmioty i pejzaż do prostych zgeometryzowanych znaczeń i symboli. Używa bogatej, często opartej na kontrastach gamy barw… stosuje powtarzalność form i motywów, przy jednoczesnym ich zróżnicowaniu kolorystycznym… To twórczość przepełniona energią i afirmacją życia, w indywidualny sposób spajająca tradycję i nowoczesność, otwarta na naturę, człowieka i na wielką tradycję malarską.

Aleksandra Simińska, „Czaszki i fiołki” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksandra Simińska, „Czaszki i fiołki” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksandra Simińska zajmuje się malarstwem. Jest autorką kilku cykli m.in. Wyspy, Wnętrza z pudłem, Bachantki. Pracuje naUniwersytecie Technologiczno – Przyrodniczym na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska w Bydgoszczy. Jest wiceprezesem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Bydgoski. Miała 58 wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą. Otrzymała m.in.: dwukrotnie stypendium Ministra Kultury RP, w 1998 roku stypendium przyznane przez Fundusz Rozwoju Niezależnej Literatury i Nauki Polskiej w Paryżu, 1998 roku w stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy, a w 2008 roku Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Aleksandra Simińska, Wyjście z ciemności
Wernisaż: 17 stycznia 2014 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 20 lutego 2014 roku
Galeria MBWA w Lesznie

Dodaj komentarz