• 2014-01-10

Magdalena Starska na finisażu Yinka Shonibare

12 stycznia w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 w ramach finisażu wystawy Yinka Shonibare odbędzie się performance Magdaleny Starskiej.

Yinka Shonibare „Fake Death Picture” („The Suicide – Manet”), 2011. Digital chromogenic print. Framed: 58 1/2 x 71 1/4 inches (źródło: materiały prasowe organizatora)

Yinka Shonibare „Fake Death Picture” („The Suicide – Manet”), 2011. Digital chromogenic print. Framed: 58 1/2 x 71 1/4 inches (źródło: materiały prasowe organizatora)

Perfomance Magdaleny Starskiej BEZ MOCY to próba zwrócenia uwagi publiczności na wątek cierpienia związanego z historią kolonializmu. Artystka, odwołując się do naszej rzeczywistości, podkreśla problem związany z innością, a co za tym idzie wiążącym się z tym odrzuceniem oraz cierpieniem. Yinka Schonibare, ubierając swoje postacie w wiktoriańskie stroje, nadaje im mniej tragiczny ton. Artystka, posługują się podobną metodą, porusza temat inności we współczesnej wersji. Codziennie mijamy na ulicy kogoś bezdomnego, opuszczonego przez najbliższych, pozbawionego poczucia bezpieczeństwa i przyjemności życia, uwięzionego we własnej beznadziejności. Artystka poprzez swój performance chce wzbudzić empatię, zwrócić uwagę na takie wartości jak współodczuwanie i troska wobec drugiego człowieka.

Magdalena Starska – artystka performance, autorka rysunków i instalacji, rocznik 1980. Ukończyła poznańską Akademię Sztuk Pięknych w 2005 roku (dyplom w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego). Członkini poznańskiej grupy Penerstwo. Uczestniczka projektów, m. in.: Ekspektatywy organizowanej przez Fundację Bęc Zmiana (2009); Sekcji Sztuki Nowoczesnej. Alfabet polski 1 organizowanej przez BWA w Tarnowie (2009); Przedmieść organizowanych przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie (2011, projekt połączony z rezydencją w Ostrawie, Wiedniu i Krakowie). Brała udział w akcji kulturalnej TAKK! organizowanej przez Rondo Sztuki w Katowicach w ramach przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej (2011). W ramach projektu Drobnostki w katowickim BWA zorganizowała grupowe robienie zapraw na zimę pt. Na uspokojenie (2012). Wzięła udział w III Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Efemerycznej w Sokołowsku (2013). Laureatka następujących nagród, stypendystka: stypendium MKiDN w dziedzinie Sztuki plastyczne (2010); jako członkini grupy Penerstwo otrzymała nagrodę TVP Kultura Gwarancję Kultury w dziedzinie Sztuki wizualne (2011); wyróżnienie na Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 6 organizowanym w Słupsku przez Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej (2011); Medal Sztuki Młodych od Głosu Wielkopolskiego (2013).

Yinka Shonibare – finisaż wystawy i performance Magdaleny Starskiej Bez Mocy
Oprowadzanie kuratorskie i performance odbędzie się 12 stycznia 2014 roku o godzinie 16.00
Gdańska Galeria Miejska

Dodaj komentarz