• 2014-01-10

Tuwim liryczny i nie tylko

Tuwim liryczny i nie tylko – taki tytuł ma wydarzenie, którym 12 stycznia Muzeum Witolda Gombrowicza zainauguruje tegoroczną działalność. Teksty Juliana Tuwima do muzyki Zygmunta Koniecznego w wykonaniu pianistki Agnieszki Garniewicz interpretować będą Piotr Machalica i Piotr Borowski.

Piotr Machalica (źródło: mat. Muzeum Witolda Gombrowicza)

Piotr Machalica (źródło: mat. Muzeum Witolda Gombrowicza)

Spotkanie z twórczością Juliana Tuwima nawiązuje do tradycji koncertów postświątecznych we Wsoli, które od czterech lat odbywają się w drugą niedzielę stycznia. Tym razem będzie podwójnie post, gdyż Julian Tuwim był patronem poprzedniego roku.

Wieczór poetycki w MWG będzie też podwójnie autorski, gdyż w jego programie znalazły się utwory wybrane przez samych aktorów. Będzie – jak to u Tuwima – nastrojowo i lirycznie, ale także przewrotnie, z dystansem i humorem. Nic dziwnego, w końcu Tuwim liryczny i nie tylko to spotkanie nie tylko z twórczością jednego z największych polskich poetów. To także przypomnienie człowieka obdarzonego wielkim poczuciem humoru i mądrym dystansem do świata, który w ostatnim dniu swego życia na kawiarnianej serwetce zapisał takie – jak się później okazało – ostatnie swoje zdanie: Ze względów oszczędnościowych polecam zgasić światłość wiekuistą… Sześćdziesiąta rocznica śmierci Tuwima minęła 27 grudnia ubiegłego roku.

Piotr Machalica – aktor filmowy i teatralny, wykonawca piosenki aktorskiej. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Przez 25 lat związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie, na deskach którego stworzył kreacje w kilkudziesięciu inscenizacjach, m.in. w Medei Eurypidesa w reż. Zygmunta Hübnera, Operze za trzy grosze Bertolta Brechta w reż. Krzysztofa Zaleskiego, Trzech siostrach Antoniego Czechowa w reż. Agnieszki Glińskiej, Królu Learze Williama Szekspira w reż. Piotra Cieplaka. Na dużym ekranie zadebiutował jeszcze jako student rolą w filmie Rycerz w reż. Lecha Majewskiego. Zagrał m.in. w Dekalogu VI, Dekalogu IX i Krótkim filmie o miłości Krzysztofa Kieślowskiego, w Złocie dezerterów Janusza Majewskiego i w Dniu świra oraz Wszyscy jesteśmy Chrystusami Marka Koterskiego. Od 2006 r. pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. artystycznych Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Od kilku lat związany jest także z Teatrem Polonia i Och-teatrem w Warszawie. Jest wykonawcą piosenki aktorskiej, słynie z doskonałej interpretacji piosenek Okudżawy, Brassensa i Wołka. W październiku 2012 roku na rynku ukazała się jego płyta pt. Moje chmury płyną nisko.

Piotr Borowski, fot. Tatiana Jachyra/Forum (źródło: mat. Muzeum Witolda Gombrowicza)

Piotr Borowski, fot. Tatiana Jachyra/Forum (źródło: mat. Muzeum Witolda Gombrowicza)

Piotr Borowski – aktor teatralny i filmowy, lektor. W 2000 r. ukończył Akademię Teatralną w Warszawie. W latach 1999–2001 współpracował z Teatrem Rozmaitości oraz Teatrem Studio w Warszawie, następnie z Teatrem Narodowym i Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Od roku 2008 współpracuje z Teatrem Polonia, a od 4 lat z Och-Teatrem w Warszawie. Na dużym ekranie można go było zobaczyć w wielu filmach. m.in. w Skoku (1999), Quo vadis (2001), Superprodukcji (2002), Powiedz to, Gabi (2003), Dzikim (2004), Terytorium (2006), Francuskim numerze (2006), Skorumpowanych (2007), Lejdis (2008) oraz Handlarzu cudów (2010). W latach 2001–2002 był lektorem książek nagranych na kasetach przez Zakład Nagrań i Wydawnictwo Polskiego Związku Niewidomych. Do 2002 r. używał nazwiska Piotr Mostafa.

Na wydarzenie wstęp wolny.

Dojazd z Radomia do Wsoli: zbiórka o godz. 16.20 na przystanku przy ul. Chrobrego (centrum Vis a Vis), opłata za przejazd – 6 zł w obie strony.

Tuwim liryczny i nie tylko
12 stycznia 2014 roku, godz. 17.00
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

Dodaj komentarz