• 2014-01-10

Piotr Pasiewicz – Struktury przetransformowane

Od 6 lutego w Muzeum Papieru i Druku w Łodzi będzie można oglądać wystawę grafik Piotra Pasiewicza pt. Struktury przetransformowane.

Piotr Pasiewicz, „Moja przestrzeń pryzmatyczna IV”, 94-65, linoryt, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Pasiewicz, „Moja przestrzeń pryzmatyczna IV”, 94-65, linoryt, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Punktem wyjścia do ich stworzenia było umiłowanie do prostoty środków wyrazu. Oszczędność formy ma za zadanie skupić cała uwagę oglądającego na punktach napięcia wynikających z geometrycznych zależności odcinków linearnych. Minimalizm wraz ze zdecydowaną formą ma przyczynić się do siły przekazu całego cyklu. Całkowicie zrezygnowałem z włączenia motywów pobocznych, dekoratywnych, które mogłyby ten przekaz osłabić. Technika linorytu wydała mi się najbardziej właściwa dla realizacji prostych form. Nieobecność koloru powoduje, że oko koncentruje się tylko i wyłącznie na wybranych przeze mnie geometrycznych strukturach. Struktury te interpretować można w wieloraki sposób, pozostawiam widzowi wolną rękę w ich odczytywaniu.

Cyklem grafik, które będą na wystawie, pragnę zatrzymać wzrok patrzącego i wywołać w nim pewien stan receptywnej gotowości oraz jednocześnie metafizycznego otwarcia. W cyklu zastosowałem różne rodzaje kompozycji geometrycznych – od harmonijnych, statycznych, aż po rozedrgane, dynamiczne struktury. Różnorodność ta, przeróżne transformacje linii i odcinków w poszczególnych grafikach cyklu, będące owocem moich twórczych poszukiwań są niejako ilustracją różnorodności wydarzeń świata wewnętrznego, w którym człowiek niejako zobowiązany jest do codziennego porządkowania, podtrzymywania i odbudowywania porządku i harmonii.

Zaistniałe, obserwowalne w rzeczywistości kształty ulegają ciągłej transformacji. Dzieje się to cyklicznie lub jako proces ciągły. Na naszych oczach rozgrywa się jakby pojedynek konstrukcji i dekonstrukcji, porządku z chaosem, a żadne z nich nie jest ani przegranym ani wygranym. Jest to proces wpisany w losy świata, całej jego widocznej powierzchni. Te transformacje, przekształcenia były bezpośrednią inspiracją dla powstania nimniejszego cyklu.

Piotr Pasiewicz

Piotr Pasiewicz – urodził się w Łodzi w 1979 r. Jest absolwentem Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi w Pracowni Malarstwa I (Otwarta Księga) prof. Andrzeja M. Bartczaka. W 2011 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jego artystycznym portfolio można znaleźć twórczość w zakresie grafiki warsztatowej, rysunku, performance, videoartu i krótkich form filmowych.

Ma na swoim koncie liczne wystawy zbiorowe i indywidualne, m.in. w Galerii Manhattan w Łodzi (2003), Muzeum Kinematografii w Łodzi (2006), Galerii ImpART we Wrocławiu (2011), Galerii Arttrakt w Wrocławiu (2011), Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu (2012), na Festiwalu Fluo Session 2 w Łodzi (2008), Festiwalu Firmament w Kielcach (2009), V Festiwalu Dialogu Czterech Kultur (2006), IV Międzynarodowym Festiwalu Animacji Reanimacja (2007), w Instytucie Historii Sztuki we Wrocławiu (2007), Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu (2010), IFF – Interdisciplinary Fringe Festival we Wrocławiu (2011), 14. międzynarodowym triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź (2011), 6. Festiwalu Kina Niezależnego OFF jak gorąco w Łodzi (2010), Festiwalu Underground.PL w Białymstoku (2009).

Piotr Pasiewicz, Struktury przetransformowane
Wernisaż: 6 lutego 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 28 lutego 2014 roku
Muzeum Papieru i Druku
ul. Piotrkowska 282
Łódź

Dodaj komentarz