• 2014-01-10

Pan Motorek Wandy Chotomskiej od lutego w księgarniach

5 lutego do księgarń trafi Pan Motorek – zbiór wierszowanych opowiadań Wandy Chotomskiej z rysunkami Bohdana Butenki.

W. Chotomska, „Pan Motorek", okładka (źródło: materiały prasowe)

W. Chotomska, „Pan Motorek", okładka (źródło: materiały prasowe)

W latach 1958–1959 na ostatniej stronie Świerszczyka co tydzień Wanda Chotomska publikowała wierszowane opowiadanko z Panną Kreseczką w roli głównej. Za stronę graficzną odpowiadał Bohdan Butenko. Po zamknięciu tego cyklu dzieci z niecierpliwością czekały na kolejnego bohatera. Autorka powołała więc do życia Pana Motorka. Wystarczyło zebrać kilkadziesiąt odcinków, żeby stworzyć książkę, która dziś zachwyci małych czytelników (i nie tylko).

Pan Motorek to bohater jedyny w swoim rodzaju. Pije benzynę, bacznie obserwuje otoczenie i pomaga, komu może. Za fryzjera strzyże klientów, za gospodynię (jako odkurzacz) sprząta bałagan. Zastępuje zmęczonego konia w zaprzęgu, a szafę zamienia w windę (przekonuje się, że wożenie panienek i grubasów to zupełnie różne zadania!). Warto zauważyć, że jego historia doskonale odpowiadała czasom, w których powstawała, ukazując zmiany zachodzące w świecie. Pan Motorek to synonim nowoczesności – treściowej, formalnej oraz ilustracyjnej, co widać w rozwiązaniach proponowanych przez mistrza Butenko, np. we włączeniu w klasyczną ilustrację zdjęć autorki.

Wanda Chotomska (ur. 1929) jest jedną z najbardziej popularnych polskich autorek opowiadań i wierszy dla dzieci i młodzieży. Jej dorobek artystyczny obejmuje ponad 200 książek, audycji radiowych i telewizyjnych, jak również scenariuszy do filmów oraz sztuk teatralnych. Debiutowała w 1949 roku na łamach Świata Młodych; wspólnie z Mironem Białoszewskim publikowała też w Świerszczyku pod pseudonimem Wanda Miron. Autorka słynnego programu telewizyjnego dla dzieci Jacek i Agatka. Laureatka Orderu Uśmiechu i wielu innych nagród. Prywatnie matka Ewy Chotomskiej, słynnej Ciotki Klotki z programu dla maluchów Tik-Tak.

Bohdan Butenko (ur. 1931) jest znanym i cenionym w Polsce rysownikiem, ilustratorem komiksów i książek dla dzieci, twórcą kultowych postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara. Ponadto jest on autorem scenografii dla Kabaretu Starszych Panów i wielu innych scenografii teatralnych. Rysował dla czasopism dziecięcych Świerszczyk, Miś, Płomyk i Płomyczek. Tworzy do dziś.

Pan Motorek
Wanda Chotomska
Rysunki: Bohdan Butenko
Premiera: 5 lutego 2014 r.
Wydawnictwo Muza SA

Dodaj komentarz