• 2014-01-09

Sławomir Lewczuk malarsko w Nowym Sączu

Od 10 stycznia w Galerii Sztuki Współczesnej BWA Sokół w Nowym Sączu będzie można oglądać wystawę malarstwa Sławomira Lewczuka.

Sławomir Lewczuk, z cyklu „Symptomy” – „Cechownia II”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sławomir Lewczuk, z cyklu „Symptomy” – „Cechownia II”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa prac Sławomira Lewczuka, absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wystawie towarzyszy katalog, którego współwydawcą jest BWA w Tarnowie i Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.

W swym dzienniku nazwanym zeszytem myśli w dniu 7 grudnia 1959 roku Witold Lutosławski zapisał: Słabe są dzieła sztuki, których główną zaletą jest ich nowość. Cecha ta bowiem jest tą, która najszybciej się starzeje. (…)

Lutosławski – wielki kompozytor i miłośnik malarstwa bardzo dobrze wiedział, że istotą dzieła sztuki nie może być aktualność dzieła równa aktualności prasowej notatki czy żyjąca zaledwie jeden sezon trafność kolorystycznego rozwiązania modelu nowej sukni. Tenże Donald Kuspit pisze: Na szczęście coraz więcej artystów spogląda w stronę starych mistrzów, przypomina sobie stare prawdy o sztuce i życiu.

Może ktoś zapytać, dlaczego od tych właśnie cytatów i uwag rozpoczynam refleksję o zobaczonych niemal przed dwoma godzinami obrazach Sławomira Lewczuka. Malarstwo tego artysty znam od lat i właśnie dlatego, patrząc na obrazy najnowsze, ale i te namalowane przed kilku laty – myślałem o sprawach, które decydują o jakości i sensie pracy malarza właśnie dzisiaj, w świecie pomieszania wartości i relatywizowania pojęć.

Fragment tekstu Obrazy Sławomira Lewczuka Stanisława Rodzińskiego z katalogu Sławomir Lewczuk, malarstwo, 2014

Sławomir Lewczuk – wystawa malarstwa
Wernisaż: 10 stycznia 2014 roku, godz. 18.00
Galeria Sztuki Współczesnej BWA Sokół w Nowym Sączu

Dodaj komentarz