• 2014-01-09

Rosencrantz i Guildenstern nie żyją. Premiera w Toruniu

11 stycznia o godz. 19.00 w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu odbędzie się premiera spektaklu Rosencrantz i Guildenstern nie żyją w reżyserii Cezarego Ibera.

„Rosencrantz i Guildenstern nie żyją”, reż. C. Iber, afisz (źródło: materiały prasowe)

„Rosencrantz i Guildenstern nie żyją”, reż. C. Iber, afisz (źródło: materiały prasowe)

Rosencrantz i Guildenstern nie żyją jest najbardziej znanym utworem Toma Stopparda (zdobywcy Oskara za scenariusz do filmu Zakochany Szekspir). Tekst został napisany w latach sześćdziesiątych XX w., a w 1990 r. autor zrealizował film pod tym samym tytułem.

Jeśli pamiętamy Hamleta, to dobrze, jeśli nie – nic się nie stanie. Co prawda główni bohaterowie sztuki to postaci wyciągnięte z dzieła Szekspira – dwaj przyjaciele Hamleta eskortujący księcia do Anglii, których śmierć kwituje się jednym, jedynym zdaniem. Właściwie nic więcej na ich temat od Szekspira się nie dowiemy. Z pomocą przychodzi Stoppard, który w swojej wersji dokonuje rekonstrukcji zdarzeń.

Rosencrantz i Guildenstern, dwaj tchórze i konformiści, którzy nie mają odwagi powiedzieć w oczy tego, co myślą i nie są w stanie podjąć żadnej decyzji, swoją biernością doprowadzają do końca umieszczonego w tytule. A o czym jest spektakl? Jedni mówią, że to historia Hamleta widziana z perspektywy Rosencrantza i Guildensterna. Inni, że to Hamlet od kuchni, a sam autor, że sztuka jest:

[...] o dwóch dworzanach w duńskim zamku. Dwóch nic nieznaczących ludzikach otoczonych przez intrygi, posiadających bardzo mało informacji, z czego i tak większość jest fałszywa… To jest o dwóch facetach.

Udział biorą: Aleksandra Bednarz, Julia Sobiesiak, Mirosława Sobik, Jolanta Teska, Łukasz Ignasiński, Paweł Kowalski, Marek Milczarczyk, Tomasz Mycan, Maciej Raniszewski, Paweł Tchórzelski, Michał Marek Ubysz, Arkadiusz Walesiak oraz tancerze: Mateusz Szymon Burdach, Adrian Drzycimski, Michał Kujawski, Łukasz Rochna.

Rosencrantz i Guildenstern nie żyją
Reżyseria: Cezary Iber
Premiera: 11 stycznia 2014 r., godz. 19.00
Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

Dodaj komentarz