• 2014-01-09

Poznańska Galeria Nowa w obliczu postaw minimalistycznych

Od 10 stycznia w Poznańskiej Galerii Nowa można oglądać wystawę zbiorową pt. Pure. Swoje prace zaprezentują Jerzy Grabowski, Daniel Koniusz, Justyna Kisielewska i Sebastian Krzywak.

Jerzy Grabowski, „Faza trzecia układu paralelnego”, 1999 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Grabowski, „Faza trzecia układu paralelnego”, 1999 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od dziesiątego stycznia w Poznańskiej Galerii Nowa będzie można oglądać wystawę zbiorową artystów związanych z galerią: Jerzego Grabowskiego, Justynę Kisielewską, Daniela Koniusza i Sebastiana Krzywaka.

Prace artystów łączy wspólny motyw w działaniu na płaszczyźnie obrazu jakim jest umiejętność stosowania minimalistycznych gestów w sztuce. Motywem wyjściowym do powstania projektu była realizacja Jerzego Grabowskiego Faza trzecia układu paralelnego z 1999 r. artysty związanego z Łodzią, który wykorzystywał swoją wiedzę matematyczną do tworzenia sztuki struktur. Matematyka stanowiła dla Artysty istotny punkt odniesienia. Najczęściej występującą formą w twórczości Jerzego Grabowskiego jest trójkąt, zaś system barw podporządkowany został wartościom cyfrowym.

Podobne poszukiwania czystości w sztuce można zaobserwować u pozostałych artystów biorących udział w wystawie. Justyna Kisielewska stworzyła w swoich obrazach idealny podział płaszczyzny na na dwie równe części. Daniel Koniusz zrealizował instalację dźwiękową. Sebastian Krzywak, podczas zabawy formą i poszukiwań idealnych kształtów, stworzył pozornie niedoskonałe formy, które w rzeczywistości są przemyślanymi działaniami na płótnie.

Ważnym elementem odczytywania tych prac jest samo oddziaływanie obrazów. W momencie odbioru, droga dojścia do ich realizacji zanika, a odbiorem zaczynają rządzić emocje ukryte w obiektach.

Jerzy Grabowski to absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom na Wydziale Grafiki Warsztatowej w pracowni profesora Józefa Mroszczaka. Od 1976 roku prowadził Pracownię Litografii i Linorytu w ASP w Łodzi. Miał w swoim dorobku 35 wystaw indywidualnych i udział w około 400 wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie.

Daniel Koniusz to absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W swojej twórczości podejmuję poszukiwana na płaszczyźnie dźwięków. Jest asystentem w Pracowni Audiosfery na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu u Prof. Leszka Knaflewskiego.

Justyna Kisielewska to absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni Wojciecha Łazarczyka. Laureatka 11. Konkursu Gepperta w BWA Wrocław.

Sebastian Krzywak to absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom z malarstwa obronił w pracowni profesora Włodzimierza Dudkowiaka. Laureat Salted Candy 2009.

Artyści: Jerzy Grabowski, Daniel Koniusz, Justyna Kisielewska, Sebastian Krzywak
Kurator: Piotr Szpilski

Pure
Wernisaż: 10 stycznia 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 31 stycznia 2014 roku
Poznańska Galeria Nowa
Stowarzyszenie Twórcze NOWA NOWA
Mielżyńskiego 20 / wejście G
Poznań

Dodaj komentarz