• 2014-01-09

Krzysztof Penderecki i Sinfonia Varsovia

10 stycznia Sinfonia Varsovia pod batutą Krzysztofa Pendereckiego wystąpi w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Koncert będzie pierwszym w ramach obchodów 30-lecia Orkiestry Sinfonia Varsovia.

Sinfonia Varsovia, fot. Andrzej Swietlik (źródło: mat. prasowe)

Sinfonia Varsovia, fot. Andrzej Swietlik (źródło: mat. prasowe)

Program pierwszej części koncertu będzie w całości poświęcony kompozycjom Krzysztofa Pendereckiego. Zabrzmią: Sinfonietta per archi – utwór z 1992 roku, a następnie skomponowany w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku Koncert altówkowy w wersji na wiolonczelę. Partię solową koncertu wykona Marcel Markowski – artysta młodego pokolenia, zdobywca wielu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, pełniący funkcję lidera wiolonczel Sinfonii Varsovii. W drugiej części piątkowego wieczoru zabrzmi VII Symfonia d-moll op. 70 Antonína Dvořáka, napisana w 1885 roku dla Londyńskiego Towarzystwa Filharmonicznego. Wstęp na koncert jest bezpłatny po okazaniu bezpłatnych kart wstępu.

Marcel Markowski – kształcił się m.in. w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Stanisława Firleja i klasie prof. Michaela Flaksmana i Jeleny Ocic w Mannheim (Niemcy). Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in.: I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Młodych Muzyków we Wrocławiu (2001), I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Słowenii (2009), II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Smyczkowych o Stypendium Yamaha w Łodzi (2010). Jest finalistą Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych im. A. Tansmana w Łodzi (2008) i laureatem I nagrody oraz Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Puli (Chorwacja, 2009). Wielokrotne uczestniczył w kursach mistrzowskich w Polsce, Niemczech, Szwajcarii i Holandii u wielu wybitnych profesorów. Od 2012 roku jest muzykiem orkiestry Sinfonia Varsovia na stanowisku p.o. lidera wiolonczel.

Koncert Krzysztofa Pendereckiego i Sinfonii Varsovia
10 stycznia 2014 r., godz. 19.00
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Lusławice

Dodaj komentarz