• 2014-01-09

Edward Łazikowski o Ponad-globalnych Ideach Twórczych

Od 16 stycznia w Galerii Re:Medium w Łodzi będzie można oglądać wystawę pt. Edward Łazikowski. Ponad-globalne Idee Twórcze.

Edward Łazikowski, „Brama Bram” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Edward Łazikowski, „Brama Bram” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mówi się tu o ideach, nie nawiązując do teorii platońskich. Chodzi raczej o koncepty mentalne będące emanacjami wszelkiego doświadczenia ludzkiego, które początkowo są teoriami na terenie umysłu w formie różnych narracji, a szczególnie językowych, wzrokowych i ruchowo-cielesnych. Są, jeśli mamy świadomość ich pojawienia się, w ciągłym ruchu, w rozwoju, w przekształceniach, w rozbudowywaniu się, redukowaniu; nie wykluczając też ich rozpadu i zaniku. Swą egzystencję zawdzięczają przede wszystkim pamięci, wyobraźni i imaginacji, oraz właśnie ruchowi i odpowiednio silnym ładunkom emocji, które jak krzepkie ramiona podtrzymują je, by nie upadły.

Dążeniem duchowości ludzkiej jest przeprowadzanie tych tworów, z przestrzeni mentalnej do coraz bardziej zmysłowo dostępnego obszaru świata (co nie znaczy, że dotąd nie miały one żywego skomunikowania z nim). To pierwszy etap. Etapem drugim jest znajdowanie warunków i możliwości w świecie realnym do tego, żeby wszelkie wstępne upostaciowanie idei, dokonane w świecie mentalnym, mogło być dalej kontynuowane poza nim drogą interaktywności zachodzącej pomiędzy bytami zewnętrznego środowiska. Teraz powstające twory muszą być podtrzymywane oprócz energii emocji, także przez siły motoryczne fizycznego świata.

Edward Łazikowski, fragment tekstu do katalogu wystawy, Ponad-globalne idee twórcze, 16.11.2013

Autor pracy: Edward Łazikowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Edward Łazikowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Edward Łazikowski urodził się w 1939 roku. Studia w latach 1970-1975 w Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom w 1975 roku. Twórczość intermedialna w zakresie: performance, rysunku i rzeźby (obiektów). Autor książek Fragtoryzacja świata (Wyd. WSHE, Łódź 2004) i Zew nieskończoności (Wyd. Novae Res, Gdynia 2012).

Prace artysty znajdują się w zbiorach: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Gosudarstvennyj Muzej Izobrazitiel’nych Iskusstv im. A.S. Puškina w Moskwie, Szépmüvészeti Múzeum w Budapeszcie. Artysta tworzy i mieszka w Łodzi.

Edward Łazikowski. Ponad-globalne Idee Twórcze
Wernisaż: 16 stycznia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 1 lutego 2014 roku
Galeria Re:Medium w Łodzi

Dodaj komentarz