• 2014-01-09

Cinema! Nieme kino w Teatrze Śląskim w Katowicach

10 stycznia o godz. 18.00 na Dużej Scenie Teatru Śląskiego w Katowicach odbędzie się premiera spektaklu Cinema!, którego reżyserem jest Beppe Navello.

„Cinema!”, reż. B. Navello, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Cinema!”, reż. B. Navello, plakat (źródło: materiały prasowe)

Kino obywało się bez słów przez dwie, trzy dekady. Było nieme, ale nie bez dźwięków. Początkowo dla ubogich, szybko przerodziło się w ogromny biznes. Anonimowi amanci i ubogie praczki z dnia na dzień mogli stać się gwiazdami dużego ekranu. Przemysł i magia, sława i pieniądze. Spektakl Cinema! to ukłon w stronę tych artystów, którzy bez słów potrafili wywołać u widzów różnorodne emocje. W estetyce niemego kina, z przerysowanym gestem, scenicznymi gagami i filmowymi efektami, piątka aktorów proponuje zabawną historię o tym, że magia kina może być niebezpieczna i złudna dla każdego.

Spektakl Cinema! warto zobaczyć nie tylko ze względu na wzruszającą i zabawną mieszankę polskich i włoskich emocji (spektakl powstał jako koprodukcja z twórcami z Turynu), lecz także przez pomysłową, plastyczną scenografię Francesco Fassone i kostiumy Brigidy Sacerdoti. Swoje włoskie alter ego odnajdują w spektaklu: Natalia Jesionowska, Bogumiła Murzyńska, Agnieszka Radzikowska, Wiesław Kupczak i Mateusz Znaniecki. Za sceną równie intensywnie pracują cały czas inspicjent i czwórka montażystów – w ciągu godzinnego pokazu na widzów czeka 29 scen i ponad 50 zmian zastawek scenografii, by uzyskać złudzenie filmowej narracji w teatrze.

Beppe Navello karierę teatralną rozpoczynał w turyńskim Teatro Stabile jako asystent reżysera Mario Missiroli w latach 1977–1981. Jego pierwsze autorskie spektakle to przede wszystkim realizacje dramatów współczesnych. W tym czasie podjął także współpracę z Radiem RAI Tre, wykładał także w prestiżowej szkole teatralnej przy Piccolo Teatro di Milano. W 1986 r. objął dyrekcję Teatro Stabile dell’Aquilla. Był także dyrektorem Teatro di Sardegna w Cagliari. W 2007 został dyrektorem Fondazione Teatro Piemonte Europa. W 2001 roku założył i objął dyrekcję międzynarodowego festiwalu Teatro Europeo. W ramach europejskiego projektu narodziła się m.in. polsko-włoska współpraca z reżyserem i dyrektorem Robertem Talarczykiem, która zaowocowała już wymianą spektakli pomiędzy Śląskiem a Turynem (na początku była to współpraca z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej) oraz wspólną produkcją Cinema!, pomyślaną jako przedsięwzięcie z udziałem polskich aktorów i zespołu technicznego Teatru Śląskiego oraz włoskich realizatorów: reżysera, scenografa i projektanta kostiumów.

Cinema!
Reżyseria: Beppe Navello
Premiera 10 stycznia 2014 r., godz. 18.00
Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach

Dodaj komentarz