• 2014-01-09

XII Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka – Wystawa Pokonkursowa

Od 8 stycznia w Galerii Sztuki w Legnicy można oglądać Wystawę Pokonkursową XII Konkursu Graficznego im. Józefa Gielniaka.

Autor pracy: Andrzej Załecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Andrzej Załecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa pokonkursowa organizowanego od 1977 r. Konkursu Graficznego im. Józefa Gielniaka ma na celu uhonorowanie pamięci wybitnego polskiego grafika związanego z ziemią jeleniogórską, który w ciągu niespełna 15 lat twórczej pracy osiągnął niebywałe mistrzostwo w technice linorytu.

Organizatorem Konkursu jest Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, a jego początkowa formuła to przegląd ogólnopolski w formie biennale, później triennale. Od 1993 r. wydarzenie umiędzynarodowiło się. XII edycja Konkursu odbyła się po 9-letniej przerwie. Nadeszło 188 prac 102 autorów. Wśród nich znalazły się grafiki wielokrotnych uczestników imprezy, artystów specjalizujących się w technikach wypukłodruku (J. Baczyński, S. Bałdyga, P. Ciechelski, S. Grabowy, S. Jakubas, J. Jędrysiak, A. Kalina, W. Kaliński, J. Mazuś, Z. Purczyński, A. Załecki), jak i twórców reprezentujących młodsze pokolenia, ale także związanych z Konkursem (E. Banecka, T. Barczyk, M. Basiul, Ł. Cywicki, D. Kaca, M. Bożyk, P. Lutomski, M. Rygielski).

Jury złożone z artystów oraz historyków sztuki wyselekcjonowało na wystawę 104 grafiki 74 artystów. Pochodzą oni głównie z Polski, ale także z Europy czy Meksyku, Kanady, RPA. Prace pokazują różnorodność formalnych poszukiwań i tematów podejmowanych przez twórców, podkreślając wielość tendencji znamienną dla współczesnej grafiki światowej. W zbiorze prezentowanym na wystawie dominuje technika linorytu, choć pojawiał się też drzeworyt, gipsoryt, plastikoryt oraz techniki łączone z np. drukiem cyfrowym czy kolażem. Sporadycznie występuje kolor (pełny lub jako akcent) będący przeciwwagą dla monochromatycznych szarości lub kontrastowej czerni-bieli.

Józef Gielniak (1932-1972) urodził się we francuskim Danain (koło Valenciennes, departament Nord) jako syn polskich emigrantów. Od dziecka wykazywał się talentem plastycznym, jako trzynastolatek uczęszczał na zajęcia w École des Beaux-Arts w Valenciennes, niestety musiał przerwać naukę z powodów finansowych. Zrezygnował także ze stypendium na studia w Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu na rzecz studiów konsularno-dyplomatycznych w Polsce z nauką języka ojczystego (propozycję tę otrzymał od działaczy polonijnych i w 1947 r. wyjechał do polskiego liceum w Paryżu, ale pozostał tam jedynie 3 m-ce). Zmarł w 1972 r. na zawał serca, osieracając syna Józefa.

W ciągu niemal 15 lat pracy twórczej stworzył 53 grafiki oraz 16 exlibrisów. Większość z nich ułożona jest w cyklach: Sanatoria (1958-67), Improwizacje (1958-59), Improwizacje dla Grażynki (1965-71). Większość z nich ułożona jest w cyklach: Sanatoria (1958-67), Improwizacje (1958-59), Improwizacje dla Grażynki (1965-71).

Niemal kompletną spuściznę Józefa Gielniaka posiada Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, gdzie zbiory uzupełniają linorytnicze matryce, narzędzia i przybory graficzne, księgozbiór i kalendarze, fotografie i pamiątki dokumentujące życie i twórczość. Nieliczne prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Zakładu im. Ossolińskich we Wrocławiu, Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Organizator: Galeria Sztuki w Legnicy

XII Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka – Wystawa Pokonkursowa
Wernisaż: 10 stycznia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 1 lutego 2014 roku
Galeria Sztuki (pl. Katedralny 1), Ring (Rynek 12), Legnica

Dodaj komentarz