Sławomir Elsner z Pano-ramą w Katowicach

Do 22 stycznia w Galerii ASP w Katowicach Rondo Sztuki w ramach XXII Festiwalu Ars Cameralis można oglądać wystawę prac Sławomira Elsnera pt. Pano-rama 2013.

Wernisaż wystawy prac Sławomira Elsnera „Pano-rama 2013”, Rondo Sztuki w Katowicach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wernisaż wystawy prac Sławomira Elsnera „Pano-rama 2013”, Rondo Sztuki w Katowicach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pano-rama 2013 jest pierwszą monograficzną wystawą artysty na Śląsku. Sławomir Elsner urodził się w Wodzisławiu Śląskim, jednak od połowy lat 80. mieszka i pracuje w Niemczech. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem i fotografią.

To, co niezmiennie zastanawia Elsnera to szara rzeczywistość, inspirująca i pobudzająca do przeobrażania i przekształcania jej w nowe formy, mające na celu podkreślenie ukrytej tożsamości. W rysunkowych pejzażach eksponuje ludzką skłonność do estetyzacji rzeczywistości (poprzez media i sztukę) i reinterpretuje prozaiczne sytuacje z codziennego życia.

Na wystawie w katowickiej galerii Rondo Sztuki można zobaczyć znaczny wycinek jego twórczości, w tym tytułową panoramę, którą należy potraktować jako bezpośrednią kontynuację i nawiązanie do prac stworzonych przez artystę w 2006 roku. Sławomir Elsner na strychu u wujka znalazł kiedyś stos pochodzących głównie z 76/77 roku egzemplarzy śląskiego tygodnika ilustrowanego Panorama. Kolekcja należała do ojca artysty, który czytał periodyk, do końca lat 90. Odkrycie to wzbudziło wiele emocji i wspomnień, stając się punktem wyjścia dla powstania szeregu prac przetwarzających, ale i zarazem naśladujących motywy oraz zdjęcia z epoki gierkowskiej pojawiające się na kartach periodyku, przy zachowaniu ich charakterystycznej kolorystyki, odcienia papieru a nawet śladów błędów drukarskich.

Niedoskonałości i niedociągnięcia to zresztą często pojawiający się w jego twórczości motyw. Świadczą o tym między innymi prace z cyklu Populaires, biorące na warsztat nostalgiczną estetykę pornografii lat 70., których całościowy charakter zakłóca celowo performatywny gest artysty. Formuła wydarcia fragmentów z kompozycji, budząca niepokój i frustrację, ale równocześnie budująca atmosferę tajemniczości to również charakterystyczna cecha wykonywanych przez niego instalacji przypominających stylem dziecięce wydzieranki i zabawy z papierem. W tym wypadku jednak tworzonych/obdzieranych/zrywanych na ogromnych przestrzeniach ekspozycyjnych. Specjalnie z okazji wystawy, odbywającej się w ramach Festiwalu Ars Cameralis, Sławomir Elsner stworzy podobne instalacje na kilku ścianach galerii Rondo Sztuki.

Sławomir Elsner to artysta wielu twarzy – rysunek, malarstwo oraz fotografia to płaszczyzny jego zainteresowań. Obrazy i rysunki powstają seriami, często ich inspiracją stają się fotografie wykonane przez Elsnera. Artysta staje się wręcz aktorem na swoich pracach, przeistaczając się w przedstawicieli rozmaitych zawodów w cyklu Sławomir, zatracając niemal swoją tożsamość. Elsner nie boi się poruszać tematów trudnych, w serii Pejzaże ilustruje działania wojenne w Iraku przy pomocy kolorowych kredek. Przetwarza otaczający go świat, a na pierwszy plan wysuwa się estetyka. Jednym słowem Sławomir Elsner nawet w najgorszym kataklizmie, eksplozji atomowej czy mieszkalnej architekturze jest w stanie odnaleźć piękno.

Sławomir Elsner urodził się w 1976 roku w Wodzisławiu Śląskim. W latach 1995-2002 studiował w Kunsthochschule w Kassel. Laureat licznych nagród, m.in. pierwsza nagroda w konkursie fotograficznym fotograficznym des dit we Frankfurcie nad Menem, laureat nagrody Selbst Im weitesten Sinne w Kunstverein Marburg, stypendysta Junge Kunst w Essen. Obecnie mieszka w Berlinie.

Sławomir Elsner, Pano-rama 2013
Wystawę można oglądać od 22 listopada 2013 roku do 22 stycznia 2014 roku
Galeria ASP w Katowicach Rondo Sztuki

Dodaj komentarz