Auschwitz: piekło i jego obraz w fotografii

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zaprasza 15 stycznia na promocję publikacji Fotograf z Auschwitz autorstwa Anny Dobrowolskiej. To wspomnienia więźnia obozu Auschwitz-Birkenau Wilhelma Brasse, który podczas swojego pobytu w obozie – od początku jego istnienia aż do wyzwolenia – pracował jako fotograf.

„Fotograf z Auschwitz” – ulotka (źródło: materiały IPN w Krakowie)

„Fotograf z Auschwitz” – ulotka (źródło: materiały IPN w Krakowie)

Wszystko to, co widział – najpierw przy naciskaniu migawki aparatu, a potem w ciemni, gdzie te same obrazy musiał jeszcze analizować – odcisnęło na nim tak duże piętno, że po wojnie już nigdy nie wziął aparatu do rąk.

Wilhelm Brasse miał świadomość, że ludzie których fotografował, a niekiedy portretował (jako fotograf specjalizował się w portretach), niedługo, może za kilka dni zostaną skierowani do komory gazowej. Fotografował z polecenia władz obozowych i dla potrzeb systemu, ale dziś pożytek z tych zdjęć jest zgoła inny. Te zdjęcia są świadectwem tragicznego losu ludzi zamordowanych w KL Auschwitz.

Nie jest to praca naukowa ani też sensu stricte pamiętnik, ale wnosi bardzo dużo do wiedzy dzisiejszych zwyczajnych ludzi nie tylko o obozie, lecz i o systemie, który takie obozy stworzył.

Władysław Bartoszewski, były więzień Auschwitz I Nr 4427

Książka powstała na podstawie pełnego wywiadu Irka Dobrowolskiego z Wilhelmem Brasse, który przed kilkoma laty posłużył do realizacji filmu Portrecista. Album jest pewnego rodzaju dopełnieniem filmu i wspólnie z nim tworzy interesujący i cenny materiał edukacyjny. Historię głównego bohatera uzupełniają narracje współwięźniów wybrane z zasobów archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wspomnienia Wilhelma Brasse zostały bogato zilustrowane fotografiami jego autorstwa. Książka poprzez swoją oprawę graficzną stała się po części swoistym albumem fotograficznym.

Wilhelm Brasse był wnukiem austriackiego osadnika na Żywiecczyźnie – Alberta Karola Brasse. Jednak już ojciec Wilhelma czuł się Polakiem do tego stopnia, że walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Tym bardziej Polakiem, polskim patriotą, czuł się i był Wilhelm Brasse i jako Polak trafił do obozu Auschwitz-Birkenau. Tam po paru miesiącach zdobył pracę jako obozowy fotograf i prawdopodobnie dzięki temu udało mu się przeżyć.

Praca w charakterze fotografa nie należała do najcięższych w Auschwitz. Zarazem jednak do jego obowiązków należało beznamiętne dokumentowanie obozowej rzeczywistości: wykonywał zdjęcia identyfikacyjne, takie które ukazywały wprost ów system pogardy dla człowieka, włącznie ze zdjęciami osób poddawanych medycznym eksperymentom dra Mengele.

Spotkanie z udziałem Autorki oraz Martyny Grądzkiej i Romana Graczyka odbędzie się 15 stycznia o godz. 18.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Anna Dobrowolska Fotograf z Auschwitz
Wydawnictwo Rekontrplan

Spotkanie promocyjne książki
15 stycznia 2014 roku, godz.18.00
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

Dodaj komentarz