• 2014-01-04

Rodzinna Niedziela w białostockim Ratuszu

Muzeum Podlaskie w Białymstoku zaprasza w styczniu i lutym do Ratusza dzieci w wieku od 7 do 12 lat wraz z opiekunami na zajęcia interaktywne oparte na wystawie Andrzej Strumiłło. Malarstwo, rysunek, książka, teatr, fotografia.

Rodzinna Niedziela w Ratuszu – Ilustrator w krainie baśni (źródło: materiały prasowe Muzeum)

Rodzinna Niedziela w Ratuszu – Ilustrator w krainie baśni (źródło: materiały prasowe Muzeum)

Ilustrator w krainie baśni

5 stycznia, godz. 12.00

Zajęcia przeniosą uczestników do tajemniczej krainy baśni. Pretekstem do tej podróży będzie zapoznanie się z prezentowanymi na wystawie książkami, do których ilustracje stworzył Artysta. Uczestnicy dowiedzą się, na czym polega praca ilustratora i sami staną przed trudnym zadaniem: połączenia słowa i obrazu. W części plastycznej zilustrują baśń Hansa Christiana Andersena Mała Syrenka.

Muzealny teatrzyk kukiełkowy
12 stycznia, godz. 12.00

Na zajęciach uczestnicy wkroczą do świata teatru, który Artysta kreował za pomocą scenografii, kostiumów, lalek i plakatów teatralnych. Przyjrzą się rysunkom z projektami lalek teatralnych i porównają je z olbrzymimi lalkami, które zagrały w jednej ze sztuk na deskach Teatru Dramatycznego w Białymstoku. W drugiej części zajęć wykonają kukiełki głównych bohaterów książki Opowieści Klipa i Klapa, którą zilustrował Artysta.

Zapiski z podróży
19 stycznia, godz. 12.00

Ciekawość świata zaowocowała licznymi podróżami, z których najwięcej Artysta odbył do Azji. Na szlaku jego podróży znalazły się m.in. Nepal, Indie, Japonia, Tajlandia, Wietnam, Mongolia, Chiny, Syria, Turcja, Syberia i Kaukaz. Stamtąd Artysta przywoził szkicowniki wypełnione portretami ludzi, których spotykał na swojej drodze, mijanymi krajobrazami, zachwycającymi detalami architektury. Rysunki wykonane czarnym tuszem na papierze będą dla uczestników zajęć inspiracją do zilustrowania fragmentów książek, w których podróż jest motywem przewodnim.

Porządek i chaos – o kompozycji
2 lutego, godz. 12.00

Każdy obraz zbudowany jest z plam barwnych i linii, tworzących plastyczne kompozycje. Uczestnicy zajęć, oglądając dzieła Andrzeja Strumiłły, zgłębią tajniki przedstawiania elementów na obrazie, poznają różne rodzaje kompozycji oraz dowiedzą się, jak dzięki niej ukazywać dynamikę i statyczność, porządek i chaos, otwartość przestrzeni lub skupienie we wnętrzu dzieła. Następnie wykonają prace plastyczne z wybranym przez siebie układem elementów.

Katalog Wszechświata, czyli 25 wariacji na temat znikającego palca
9 lutego, godz. 12.00

Pretekstem do zajęć będzie zapoznanie się z cyklem Katalog, prezentowanym w sali nazwanej przez Artystę miejscem do rozważań nad wszechświatem. Cykl ów jest próbą uporządkowania i usystematyzowania przedmiotów istniejących i zmyślonych, a także pojęć w wariantach od 25 do 625 na jednej stronie. Na zajęciach uczestnicy zastanowią się nad otaczającą rzeczywistością i sposobami jej przedstawiania. W części plastycznej spróbują sami – na wzór Artysty – pokazać jeden przedmiot w wielu odsłonach.

Czas trwania zajęć: ok. 90 min.
Liczba uczestników w grupie: do 15 osób
Wstęp: 3 zł, opiekunowie wstęp bezpłatny
Obowiązują zapisy.

Rodzinna Niedziela w Ratuszu
5, 12, 19 stycznia; 2, 9 lutego 2014 roku, godz. 12.00
Siedziba główna (Ratusz) Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Dodaj komentarz