• 2014-01-04

Co-Niedzielne Poranki Filmowe

Od Nowego Roku 2014 dobrze znany wrocławskiej publiczności cykl Niedzielnych Poranków Filmowych we wrocławskim Centrum Sztuki WRO, w poszerzonej formule, będzie programem całorocznym.

Niedzielne Poranki Filmowe: Cztery Strony Bajek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Niedzielne Poranki Filmowe: Cztery Strony Bajek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najmłodszych widzów, całe rodziny i wszystkich zainteresowanych ciekawym spędzeniem czasu Centrum Sztuki WRO zaprasza co niedzielę na spotkanie z animacją, projektami intermedialnymi i intrygującymi autorskimi warsztatami.

Nie zabraknie najciekawszych filmowych tytułów z całego świata, zarówno nowych jak i archiwalnych a w pełni zasługujących na przypomnienie, w tym serii które kształtowały wyobraźnie całych pokoleń, ale też nowatorskich projektów i eksperymentów, jak choćby animowania ilustracji do czytanych na żywo książek na ekranie, na oczach publiczności. Zajęcia i zabawy warsztatowe, związane z tematem projekcji lub inspirowane aktualną wystawą czy realizowanym właśnie projektem WRO, co niedzielę zaintrygują i przyniosą nowe wrażenia i umiejętności, niejednokrotnie pozwalając na wzięcie udziału i współtworzenie powstających we WRO instalacji. Część z zajęć poprowadzą zaproszeni przez WRO artyści.

W niedzielę 5 stycznia organizatorzy zapraszają na Cztery Strony Bajek. Rok 2014 rozpocznie się od wyjątkowej, wielokulturowej mozaiki legend i opowieści. Cztery Strony Bajek to zestaw filmów wyjątkowych, stworzonych dzięki współpracy dwójki autorów: Martyny Majewskiej oraz Marcina Koźlińskiego z Kolektywu Odrobina Kultury. Każdy z filmów oparty jest na legendach żyjących w Polsce mniejszości kulturowych: żydowskiej, romskiej, afrykańskiej, gruzińskiej, wietnamskiej i ukraińskiej.

To niesamowita, kolorowa podróż, pozwalająca przybliżyć i zrozumieć świat otaczających nas, a więc bliskich nam tradycji.

Program:

  • Szczęśliwy Człowiek – adaptacja bajki autorstwa Jacoba Weitznera. Co ma zrobić król, żeby jego jedyna ukochana córeczka się uśmiechnęła? Dokąd ma pójść? Kto mu pomoże? Jak znaleźć Szczęśliwego Człowieka? Bajka o miłości i radości, których kupić się nie da, a które zmieniają życie.
  • O Demonicy, Kobiecie i ptaku – adaptacja senegalskiej opowieści grupy etnicznej Serer. Czy zazdrosna demonica może zniszczyć małżeństwo dwójki kochających się ludzi? Jak kochający mężczyzna może odwrócić zły czar? Kolejną bajką jest senegalska opowieść o wierności i o zazdrości, która musi ulec potędze miłości.
  • O Cyganie i dziewięciu krukach – adaptacja bajki z tomu Gałązka z Drzewa Słońca Jerzego Ficowskiego. Czy młodemu Cyganowi uda się odczarować Królewnę i jej ośmiu braci? Czy przechodząc przez Płomienistą Rzekę cofnie zły czar? Ta bajka uczy nas o tym, jak dobro oraz wytrwałość i determinacja w dążeniu do celu zmienia nasze życie.

Co-Niedzielne Poranki Filmowe
Prezentacje filmów animowanych w cyklu Przedszkole Mediów
Od 5 stycznia 2014 r., styczeń – lipiec: wszystkie niedziele, zawsze o 12.30
Centrum Sztuki WRO, Widok 7
Wrocław

Dodaj komentarz