• 2014-01-02

Wyniki 13. edycji P-EP podczas arena DESIGN

18 lutego zostaną ogłoszone wyniki 13. edycji Programu Edukacyjno-Projektowego, którego tematem tym razem była Mała jednostka mieszkalna.

Program Edukacyjno-Projektowy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program Edukacyjno-Projektowy (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach tegorocznej edycji spróbowaliśmy przyjrzeć się krytycznie i znaleźć ciekawe rozwiązania projektowe do dwóch pomieszczeń, które w niewielkich polskich mieszkaniach zawsze stanowią ogromne wyzwanie dla właścicieli i bardzo rzadko są funkcjonalnie zaprojektowane i wyposażone: łazienki i przedpokoje

– mówi Katarzyna Laskowska z UAP w Poznaniu, twórczyni i koordynatorka programu P-EP.

Mała przestrzeń mieszkalna była wielokrotnie tematem konkursów projektowych w Polsce i na świecie. Jednym z nich był M4 z 1962 roku zorganizowane przez Zjednoczenie Przemysłu Meblowego w Poznaniu. Przedmiotem konkursu M4 był projekt umeblowania mieszkania dla czterech osób, którego koszt przy produkcji masowej nie przekraczałby 15 000 zł. Wybrane projekty w prototypowych egzemplarzach zaprezentowano na pokonkursowej wystawie, wśród nich projekty Rajmunda Hałasa i Janusza Różańskiego. Pierwszą nagrodę przyznano projektantom: Bogusławie i Czesławowi Kowalskim, których projekt meblościanek w następnym roku wdrożono do produkcji.

O skali problemu świadczą dobitnie wyniki badań przeprowadzonych przez studentów w ramach przygotowania projektów. Dokumentacja zdjęciowa przedstawiona jurorom P-EP pokazywała niefunkcjonalne, pozbawione właściwego oświetlenia łazienki, oraz zagracone przedpokoje, służące do przechowywania ogromnej ilości rzeczy. Wśród prezentowanych przykładów trudno było znaleźć pozytywne wyjątki.

Młodzi projektanci swoje wstępne koncepcje zaprezentowali 28 listopada podczas obrad jury składającego się z przedstawicieli firm partnerskich: Deftrans, Schattdecor, Dig-Net, Pfleiderer, Forbo, Ridex i Nowymodel oraz UAP i Profundo. Z przedstawionych projektów do realizacji prototypów wybrano aż 12 – pod tym względem 13 edycja P-EP jest rekordowa! Ponadto dołączą do nich dwie prace licencjackie.

Tak duża ilość prototypowanych projektów zdaniem Katarzyny Laskowskiej świadczy zarówno o ugruntowanej pozycji P-EP, jak i o coraz większej otwartości przedstawicieli biznesu na współpracę z młodymi projektantami.

Wyniki 13. edycji P-EP
18 lutego 2014 r.

arena DESIGN 2014
18 do 21 lutego 2014 r.
Poznań

Dodaj komentarz