• 2014-01-02

Gdynia City Transformers_V03, zwycięski projekt MAKA studio

MAKA studio w składzie Aleksandra Mierzwa i Wiktor Kuc zwyciężyło w konkursie Gdynia City Transformers_V03.

falochrom, proj. MAKA Studio (źródło: materiały prasowe)

falochrom, proj. MAKA Studio (źródło: materiały prasowe)

Tematem konkursu było zaprojektowanie modułowego pawilonu ​handlowego, który miałby stanąć na Bulwarze Nadmorskim oraz Skwerze Kościuszki w Gdyni wiosną 2014 roku.

falochrom jest jak szkatuła wspomnień; kupując pamiątki chcemy zachować choć odrobinę z miejsc i przygód których doświadczyliśmy podczas wypraw; takie drobiazgi zamykają w sobie pamięć z miejsca, z którego je przywieźliśmy; falochrom zamyka w sobie cząstkę Gdyni: ciepło drewna z molo w Orłowie, prostotę modernizmu, ciepły kolor piasku i łagodny kształt fal morskich; wszystkie te doznania uzupełnia widok skierowany na gdyńskie panoramy: skwer, morze, bulwar nadmorski… Ostatnia widokówka przed powrotem do domu. Takie zaprojektowanie wnętrza pawilonu sprawia, że pamiątką będzie nie tylko przedmiot zakupiony, ale także ta atmosfera, klimat miejsca; genius loci będzie odczuwalny za każdym razem gdy wspomnimy gdyński szlak.

Pawilon nie powinien narzucać się – jest funkcją uzupełniającą, dlatego autorzy zdecydowali się na użycie lustrzanej elewacji; taki zabieg sprawi, że w każdym miejscu pawilon będzie dosłownie wtapiać się w miejsce nienachalną formą; użycie odbijającego materiału miało również wydźwięk niematerialny: wchodząc do pawilonu z pamiątkami, po raz ostatni widzimy swoje odbicie na tle gdyńskiej panoramy; ostatnie zdjęcie z podróży.

Opinia Jury: projekt jest wizjonerską, ambitną propozycją przestrzeni komercyjnej o wysokiej kulturze estetycznej i wielości wariantów aranżacji wnętrza.

Gdynia City Transformers_V03
I miejsce: falochrom
Projekt: MAKA Studio (Aleksandra Mierzwa, Wiktor Kurc)

Dodaj komentarz