• 2014-01-02

Bogumiła Hyla-Dąbek – Cześć! Lwów

Od 16 stycznia w Galerii Ciasna w Jastrzębiu-Zdroju będzie można oglądać wystawę fotografii Bogumiły Hyli-Dąbek z Zielonej Góry pt. Priwit Lwiw – Cześć! Lwów.

Fot. Bogumiła Hyla-Dąbek, „We Lwowie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Bogumiła Hyla-Dąbek, „We Lwowie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bogumiła Hyla-Dąbek, autorka wystawy jest słuchaczką ZUTW od roku 2005. Należy do klubu fotograficznego FOTOOKO. Lubi podróżować, zwiedzać, poznawać nowe miejsca, różne kultury. Kocha góry. Podczas tych podróży dużo fotografuje i filmuje. Najbardziej interesują ją ludzie, to też ich zdjęć ma w swoich zbiorach najwięcej. Fotografia uliczna i reporterska sprawiają jej wielką przyjemność.

Dlaczego Lwów? To miasto nieprawdopodobnie przyciąga turystów z całego świata. Kto je raz zobaczy, a jest wrażliwy na piękno, na pewno tam wróci. Zabytkowe budowle, liczne ślady polskości i niespotykana atmosfera, którą tworzą jego mieszkańcy oraz liczni turyści. Lwowska Starówka tętni życiem. Tam ludzie się bawią, tańczą, śpiewają, obdarowują kwiatami, lizakami roznoszonymi przez pięknie ubrane kwiaciarki. Wydaje się, że Lwów nigdy nie zasypia.

Do Lwowa pojechałam po raz pierwszy w roku 2005. Nie mam kresowych korzeni, urodziłam się po wojnie, więc moja wycieczka nie była podróżą sentymentalną. A jednak, gdy zobaczyłam to miasto, gdy poczułam jego atmosferę, wiedziałam, że jest to miłość od pierwszego wejrzenia. Po raz drugi pojechałam w roku 2010., ale zwiedzanie z przewodnikiem, chociaż daje sporą wiedzę o oglądanych miejscach, nie pozwala w pełni nasycić się ich pięknem i atmosferą.

W roku 2012 pojechałam tam po raz kolejny z dwiema nastoletnimi wnuczkami i przewodnikiem kupionym w księgarni. Tygodniowy pobyt we Lwowie pozwolił mi poznać wiele nowych miejsc, odwiedzić już wcześniej poznane. A przede wszystkim nasycić się lwowską atmosferą. To właśnie ona, obok pięknych zabytków, czyni to miasto wyjątkowym i pozwala przymknąć oko na jeszcze wiele rażących zaniedbań. Prezentowane na wystawie zdjęcia są zrobione podczas moich dwóch pobytów we Lwowie, w roku 2010. i 2012.

Kurator wystawy: Paweł Janczarek, artysta fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

Bogumiła Hyla-Dąbek, Priwit Lwiw – Cześć! Lwów
Wernisaż: 16 stycznia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 7 lutego 2014 toku
Galeria Ciasna
ul. Katowicka 17
Jastrzębie-Zdrój

Dodaj komentarz